Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Aktivisté spustili kampaň proti japonským velrybářům

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SYDNEY Tradiční kampaň proti japonským velrybářům oficiálně spustila nevládní radikální ekologická organizace Sea Shepherd Conservation Society. Její aktivisté se pravidelně v zimních měsících snaží zabránit lovu kytovců v antarktických vodách.

Letošní kampaň, která je devátou a zároveň největší v historii organizace, nese přízvisko Nulová tolerance. Informovala o tom agentura AFP. Zúčastnit se jí mají čtyři plavidla, tři bezpilotní letouny, vrtulník a asi stovka aktivistů. Z přístavu v Melbourne již vyplula vlajková loď aktivistů Steve Irwin, která má velrybářská plavidla pronásledovat.

Ekologičtí aktivisté letos do boje proti lovu velryb vyrazili dříve než minulých letech. Nechtějí prý totiž vyčkávat ve vodách Antarktidy, ale spíše velrybáře překvapit v severním Tichomoří u japonského pobřeží.

ČTĚTE TAKÉ:

"Letošním úkolem je zadržet je co nejdříve..., aby nemohli zabít ani jednu velrybu," řekl AFP ředitel australské pobočky organizace Jeff Hansen.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Tokiu ale byla udělena výjimka, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Lov probíhá v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je nedílnou součástí japonské kultury.

Velryba  - ilustrační foto.

Kritikové ale poukazují na to, že maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo. Lov velryb zpravidla trvá od listopadu či prosince do přelomu února a března. V roce 2011 aktivisté námořními útoky dosáhli toho, že japonská vláda antarktickou velrybářskou sezonu ukončila předčasně. Japonci tehdy chytili 172 velryb, pětkrát méně, než měli v úmyslu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....