14. listopadu 2006 8:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Emise CO2 trhají rekordy

Továrna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Praha O omezování emisí skleníkových plynů se mnoho mluví, ale jak nasvědčují měření, zůstává skutečně jenom u řečí. Navzdory kjótskému protokolu a obchodům s povolenkami na vypouštění oxidu uhličitého (CO2) se v posledních pěti letech růst emisí ani nezpomalil.

Přímo naopak: oproti poslední dekádě 20. století se meziroční nárůst emisí tohoto plynu zvýšil mezi roky 2000 a 2005 na čtyřnásobek. Za rok stoupnul celkový celosvětový objem vypuštěného CO2 o 3,2 procenta, ukazují odhady Mezinárodní energetické agentury, vládního úřadu, která pracuje při OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).

Odborníky výsledky příliš nepřekvapily. Počet zemí, které oznamovaly, že nedodržely předpokládanou hladinu emisí se stále zvyšoval. Výsledky jsou znepokojivé, protože se pohybují v horních patrech předpovědních modelů. Tedy zatím nasvědčují spíše razantním než mírným změnám klimatu.

 Vývoj množství vypouštěných plynů zatím přibližně odpovídá jednomu z klimatických modelů označovanému A1B. Ten počítá s tím, že lidstvo bude přibližně rovnoměrně spoléhat na fosilní paliva a jiné, „méně špinavé“ zdroje energie.

 „Při současném trendu bude extrémně těžké stabilizovat množství CO2 na 450 ppm (počet částic CO2 v milionu částic atmosféry). A bude náročné trvale udržet i 550 ppm,“ řekl časopisu New Scientist Josep Canadell z vědeckého sdružení Global Carbon Project.
 Dnes je koncentrace CO2 asi 380 ppm. Zvýšení na 450 ppm by mělo vést ke globálnímu oteplení přibližně o 2°C.
ml, Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR AUTOMATIZACE S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč