Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Endeavour s Krtečkem se vrací na Zemi

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru. | foto: ČTK

HOUSTON/PRAHA Šestičlenná posádka amerického raketoplánu Endeavour se v neděli rozloučila s osazenstvem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ve 13:23 SELČ se uzavřela přechodová komora, která téměř 11 dní spojovala raketoplán se stanicí.

Endeavour se nyní připravuje na zpáteční cestu na Zemi, kam se spolu s posádkou vydá také český Krteček, který byl na palubě raketoplánu maskotem astronauta Andrewa Feustela.

"Věřím, že práce, kterou jako objevovatelé vesmíru děláme, je důležitá pro budoucnost lidstva a doufám, že si to všichni myslíte také," vzkázal podle informací Miroslava Konvaliny z Amerického centra v Praze Feustel.

Čtěte také:

Endeavour odstartoval na svůj poslední, šestnáctidenní let 16. května. Dopravil na ISS magnetický spektrometr sloužící k pátrání po antihmotě. Astronauti také čtyřikrát vystoupili do volného prostoru, aby na stanici provedli údržbářské práce.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu

Tři výstupy absolvoval právě Feustel. Astronaut, který má české příbuzné, také s sebou vzal na palubu Krtečka z českého animovaného seriálu Zdeňka Milera. Není to první věc spojená s Českem, kterou Feustel na oběžnou dráhu dopravil.

Endeavour by měl přistát na Floridě
V květnu 2009 měl s sebou při letu raketoplánu Atlantis k Hubbleovu teleskopu výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy. Knihu později předal zástupcům české Akademie věd, kteří ji umístili do astronomického městečka v Ondřejově.

Astronauti museli připravit tajé odpojení raketoplánu od stanice. Endeavour se od ní oddělil v pondělí 05:55 SELČ a následně zahájil cestu na Zemi. Přistát by měl v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě ve středu v 08:35 SELČ. Po návratu raketoplán zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Pohled na raketoplán s popředím americké vlajky.Podle Miroslava Konvaliny se v Houstonu sešly manželky astronautů. Feustelova žena Indira, která je po matce českého původu, se má dnes v houstonském českém středisku zúčastnit slavnostní recepce pořádané na počest návštěvy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

V e-mailu na pozvání reagovala sdělením, že ji překvapilo a že se těší. Loni s manželem v centru podpořila dobročinnou akci na vybudování Komenského knihovny. Častým hostem centra, které si vybudovali texaští krajané, bývá dle Konvaliny také další astronaut s českými vazbami Eugene Cernan.

Posádka poslední mise raketoplánu Endeavour.

Třicetiletý program raketoplánů by měl definitivně uzavřít let Atlantisu. Raketoplán by měl odstartovat 8. července a vynést na ISS modul Raffaello. Při dvanáctidenní misi by žádný člen posádky raketoplánu neměl vystoupit do volného vesmíru, počítá se ale s jedním výstupem osazenstva ISS.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...