Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Endeavour s Krtečkem se vrací na Zemi

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru. | foto: ČTK

HOUSTON/PRAHA Šestičlenná posádka amerického raketoplánu Endeavour se v neděli rozloučila s osazenstvem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ve 13:23 SELČ se uzavřela přechodová komora, která téměř 11 dní spojovala raketoplán se stanicí.

Endeavour se nyní připravuje na zpáteční cestu na Zemi, kam se spolu s posádkou vydá také český Krteček, který byl na palubě raketoplánu maskotem astronauta Andrewa Feustela.

"Věřím, že práce, kterou jako objevovatelé vesmíru děláme, je důležitá pro budoucnost lidstva a doufám, že si to všichni myslíte také," vzkázal podle informací Miroslava Konvaliny z Amerického centra v Praze Feustel.

Čtěte také:

Endeavour odstartoval na svůj poslední, šestnáctidenní let 16. května. Dopravil na ISS magnetický spektrometr sloužící k pátrání po antihmotě. Astronauti také čtyřikrát vystoupili do volného prostoru, aby na stanici provedli údržbářské práce.

Potřetí vystoupila dvojice astronautů z raketoplánu Endeavour do volného kosmu

Tři výstupy absolvoval právě Feustel. Astronaut, který má české příbuzné, také s sebou vzal na palubu Krtečka z českého animovaného seriálu Zdeňka Milera. Není to první věc spojená s Českem, kterou Feustel na oběžnou dráhu dopravil.

Endeavour by měl přistát na Floridě
V květnu 2009 měl s sebou při letu raketoplánu Atlantis k Hubbleovu teleskopu výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy. Knihu později předal zástupcům české Akademie věd, kteří ji umístili do astronomického městečka v Ondřejově.

Astronauti museli připravit tajé odpojení raketoplánu od stanice. Endeavour se od ní oddělil v pondělí 05:55 SELČ a následně zahájil cestu na Zemi. Přistát by měl v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě ve středu v 08:35 SELČ. Po návratu raketoplán zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Pohled na raketoplán s popředím americké vlajky.Podle Miroslava Konvaliny se v Houstonu sešly manželky astronautů. Feustelova žena Indira, která je po matce českého původu, se má dnes v houstonském českém středisku zúčastnit slavnostní recepce pořádané na počest návštěvy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

V e-mailu na pozvání reagovala sdělením, že ji překvapilo a že se těší. Loni s manželem v centru podpořila dobročinnou akci na vybudování Komenského knihovny. Častým hostem centra, které si vybudovali texaští krajané, bývá dle Konvaliny také další astronaut s českými vazbami Eugene Cernan.

Posádka poslední mise raketoplánu Endeavour.

Třicetiletý program raketoplánů by měl definitivně uzavřít let Atlantisu. Raketoplán by měl odstartovat 8. července a vynést na ISS modul Raffaello. Při dvanáctidenní misi by žádný člen posádky raketoplánu neměl vystoupit do volného vesmíru, počítá se ale s jedním výstupem osazenstva ISS.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?