Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Endeavour s Krtečkem se vrátil z poslední mise

Raketoplán Endeavour | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Endeavour | foto: ČTK

Americký raketoplán Endeavour ve středu v 08:35 SELČ přistál v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Raketoplán se vrátil z šestnáctidenní mise, která byla jeho poslední cestou do vesmíru.

V červenci ještě poletí do kosmu Atlantis, poté americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) provoz raketoplánů po 30 letech ukončí.

Z oběžné dráhy se spolu s pěti americkými a jedním italským astronautem vrátil i český Krteček. Postavičku z dětského kresleného seriálu měl s sebou jako maskota Andrew Feustel, který má v Česku příbuzné.

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru.

Endeavour při svém posledním vesmírném letu dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) alfa magnetický spektrometr, který slouží k pátrání po antihmotě. Vědci doufají, že jim zařízení pomůže objasnit vznik vesmíru.

Kromě toho vynesl raketoplán na stanici zásobu náhradních dílů a astronauti čtyřikrát vystoupili do volného vesmíru, aby na ISS provedli servisní práce.

Nejmladší z raketoplánů, sestrojený v roce 1992 jako náhrada za zničený Challenger, po návratu na Zemi zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Zatímco Endeavour se ze své závěrečné mise vrací, Atlantis se na ni chystá. Technici NASA ve středu v noci začali tento raketoplán přesouvat ke startovací rampě.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...