Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Endeavour se odpoutal od ISS a míří domů

Mezinárodní vesmírná stanice ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní vesmírná stanice ISS | foto: NASA

Cape Canaveral  Americký raketoplán Endeavour se již odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a míří k Zemi. O den tak zkrátil svou misi, aby stihl přistát před očekávaným úderem hurikánu Dean na území USA.

Endeavour se od ISS odpoutal krátce před 14:00 hodinou s přáním dobrého návratu na Zemi velitele stanice Fjodora Jurčichina. Raketoplán ke stanici přiletěl 10. srpna a jeho posádka vykonala čtyři výstupy do volného prostoru, při nichž instalovala potřebná zařízení. Poslední, sobotní výstup byl skoro o dvě hodiny zkrácen oproti předpokladům právě kvůli uspíšenému odletu. Nekonala se ani přednáška astronautky Barbary Morganové, která dnes měla z vesmíru promluvit ke studentům v Massachusetts. Ještě v sobotu kosmonauti uzavřeli dělící dveře mezi ISS a Endeavourem.

Dnes byl vypuštěn i tradiční oblet stanice, při němž většinou posádky raketoplánů před odletem dokumentují stav ISS. Místo toho kosmonauti naposled zkontrolovali tepelný plášť své lodi, aby se přesvědčili, že kromě trhliny, o níž posádka i NASA vědí, nepřibylo žádné další poškození.

Hurikán Dean, kvůli němuž se musel změnit letový plán Endeavouru, má sílu čtvrtého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále. Bezprostředně ohrožuje Jamaiku a směřuje k mexickému Yucatánu. Na cestě karibskou oblastí zatím zahubil šest osob.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...