13. května 2008 13:23 Lidovky.cz > Relax > Věda

Energie z větru dožene v USA jádro

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

WASHINGTON Spojené státy se chystají zatočit se skleníkovými plyny pomocí větrné eenrgie. V roce 2030 by mohla v USA vyrábět 20 procenty elektřiny, tedy tolik, kolik vyrábějí jaderné elektrárny, vyplývá ze studie, kterou zveřejnilo americké ministerstvo energetiky.

Studie, na které spolupracovaly i energetické společnosti a výzkumné laboratoře, zkoumala technické možnosti rozšíření větrných elektráren v zemi.

Zatím se vítr podílí na výrobě jednoho procenta americké elektřiny. Pokud by se podařilo dosáhnout pětinového podílu, snížilo by to ročně o 825 milionů tun emise kysličníku uhličitého.

"Abychom dramaticky snížili emise skleníkových plynů a posílili naši energetickou bezpečnost, bude nezbytné vyrábět čistou elektřinu na úrovni gigawattů," uvedl náměstek ministra energetiky Andy Karsner.

Zpráva upozorňuje, že takový rozvoj větrné energie by sebou přinesl řadu souvisejících nákladů, například rozšiřování rozvodné sítě, ale je dosažitelný bez nových technologických objevů. "Zpráva ukazuje, že to můžeme dokázat za méně než za půl centu za kilowatthodinu - pokud budeme mít vizi," řekl Karsner.

Větrné turbíny nyní produkují asi 16.000 megawattů, což je asi jedno procento celkové americké produkce. Nicméně již loni se zvýšil počet větrných elektráren v USA o 45 procent. K dosažení úrovně 20 procent by se do roku 2030 muselo postavit 75.000 nových turbin.

Kdyby se to podařilo, spotřeba zemního plynu by se do roku 2030 zřejmě snížila o 11 procent a uhlí o 18 procent, uvádí vládní zpráva s tím, že by se emise kysličníku uhličitého snížily o 825 milionu tun ročně. "To je, jako kdyby ze silnic zmizelo 140 milionů aut," řekl šéf Americké asociace pro větrnou energii Randall Swisher.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz