Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Etická komise bude zkoumat experimentální léčbu eboly

Ošetřovatelé v ochranných oblecích odnášejí tělo zemřelého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ošetřovatelé v ochranných oblecích odnášejí tělo zemřelého. | foto: Reuters

ŽENEVA Světová zdravotnická organizace (WHO) nechá posoudit odborníky, zda je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu. Oznámila to dnes zástupkyně generální ředitelky WHO Marie-Paule Kienyová.

Otázky týkající se lékařské etiky souvisejí s použitím experimentálního séra známého jako ZMapp. Bylo použito k léčbě dvou amerických občanů, kteří se nakazili v Libérii. Jde o lékaře Kenta Brantlyho a zdravotnici a misionářku Nancy Writebolovou. Oba byli už v minulých dnech převezeni z Afriky na speciální jednotku intenzivní péče v Atlantě a jejich stav se pomalu zlepšuje.

Firma Mapp Biopharmaceutical ze San Diega, která sérum vyrábí, v pondělí oznámila, že začala vyjednávat s vládními a obchodními partnery o navýšení výroby. Přípravek ZMapp byl označen za potenciální lék na ebolu v lednu, avšak sama firma přiznává, že na lidech není vyzkoušen.

Mimořádná schůze rozhodne o závažnosti

Kienyová oznámila, že WHO svolává na příští týden experty na etiku medicíny s úkolem rozhodnout, zda je správné využívat lék dosud nevyzkoušený na lidech. "V případě této epidemie se ocitáme v nezvyklé situaci. Máme zde nemoc s vysokou úmrtností, bez vyzkoušeného léku nebo vakcíny. Musíme se na to, jak máme postupovat, zeptat odborníků na lékařskou etiku," sdělila.

Ebola se rozšířila z Guineje do Sierry Leone a Libérie. První případy úmrtí ohlásila také Nigérie. WHO na středu a na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi, na níž se má rozhodnout, zda epidemie nenabyla takových rozměrů, že je třeba vyhlásit celosvětová opatření.

K TÉMATU:

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová vyčlenila tři okruhy, jimiž je třeba se zabývat - zintenzivnit opatření ve čtyřech postižených zemích, zabránit dalšímu šíření a řešit situaci v západní Africe uceleně jako v jediném sektoru. Ten má být dán hranicemi Sierry Leone, Guineje a Libérie a mají v něm být přijata taková opatření, která zabrání pohybu lidí do této oblasti a z ní.

Ebola zabila v západní Africe od února přes 900 lidí a nakazilo se jí více než 1 700 osob. Proti onemocnění, které má vysokou úmrtnost, není znám lék ani vakcína.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...