Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Budou se mrtvým trhat zuby? EU řeší emise rtuti vznikající při kremaci

Janákovo krematorium v Pardubicích ve stylu takzvaného národního dekorativismu působí po opravě docela svěžím dojmem. Juraj Herz v něm natočil na konci šedesátých let Spalovače mrtvol.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janákovo krematorium v Pardubicích ve stylu takzvaného národního dekorativismu působí po opravě docela svěžím dojmem. Juraj Herz v něm natočil na konci šedesátých let Spalovače mrtvol. | foto: Štěpán Bartoš a Zdeněk Lukeš

BRUSEL Evropští činitelé by do debaty o znečišťování ovzduší měli zahrnout rovněž emise rtuti vznikající při zpopelňování lidských těl. Požadují to ochránci životního prostředí, které v pondělí citovala agentura Reuters.

Evropská unie by o návrhu legislativy o odpadech měla debatovat příští týden. Vyšší zájem o pohřeb žehem způsobil nedostatek půdy, který prodražuje pohřby do země. Zároveň s tím se ale zvýšily emise rtuti, která je mimo jiné součástí zubních výplní. Podle dat, která shromáždili američtí badatelé, se při standardní kremaci uvolní dva až čtyři gramy tohoto kovu, který je od určitého množství pro člověka jedovatý.

Rtuť se vrací

Rtuť, která se uvolní při spalování těl, se pak z ovzduší spolu s deštěm vrací zpět na zemský povrch. Objevit se pak může třeba v rybím mase, jehož požití během těhotenství může způsobit poškození plodu.

Podle organizace European Environment Bureau (EEB), která koordinuje činnost nevládních organizací ve stále vyhrocenější diskuzi o čistotě ovzduší, by nové evropské regule o spalování odpadu měly zahrnovat i krematoria. Jednou z možností je odstranit před kremací zuby z těl zesnulých, tvrdí aktivisté. Přiznávají ale, že s tímto postupem mohou být spojeny etické problémy.

ČTĚTE TAKÉ:

Z 28 států Evropské unie zavedlo omezení na emise rtuti zatím pouze Německo. Největší zdroj znečištění rtutí - velké uhelné elektrárny - již v EU podléhá regulaci. Ve Švédsku a Dánsku je používání rtuti v zubních výplních zakázáno.

Rtuť patří mezi nejjedovatější látky.

Návrh nových unijních pravidel o čistotě ovzduší pochází z roku 2013 a počítá se v něm se stanovením takzvaných národních stropů pro látky znečišťující prostředí a emise ze středně velkých spalovacích zařízení, což by teoreticky mohlo zahrnovat krematoria. Nová Evropská komise loni navrhla, že od národních cílů by se mohlo upustit, zatímco z připravované lednové diskuze mezi představiteli komise, států EU a zástupců odvětví na téma spalovacích zařízení problematika krematorií vypadla.

Nevládní organizace na ochranu životního prostředí ještě před novým plánem komise tvrdily, že národní emisní stropy nebyly dostačující a nezabývaly se rtutí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.