Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Evoluce chycená při činu

Charles Darwin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charles Darwin |

PRAHA Pěnkavy ze souostroví Galapágy, které před více než sto lety umožnily Darwinovi pochopit evoluci, přinesly další jedinečný doklad vývoje druhů.

Drobní zpěvní ptáci z Galapág se už podruhé proslavili mezi biology. Poprvé díky Charlesi Darwinovi, který tudy projížděl na lodi Beagle. Podruhé mezi akademiky „vletěli“ teď díky příběhu plnému konkurence, smrti a malých i velkých zobáků. Pohnutou historii dvou druhů pěnkavek z Galapág zaznamenal a v časopise Science uveřejnil Peter Grant z Princetonské univerzity. Ten spolu se svou ženou už desítky let sleduje ptačí populaci na ostrově Daphne Major a zná místní opeřence takřka intimně. Není divu, Daphne Major je jeden z nejmenší ostrůvků v souostroví. Řečeno Grantovými slovy „jen těžko na něm lze najít kousek země na postavení stanu“.

Před třiceti lety na ostrově „vládla“ pěnkavka prostřední, která se živila převážně drobnými semeny rostlin. Pak ale přišlo dlouhodobé sucho a tito opeřenci hledali něco nového „k sezobnutí“. Našli kotvičník, což je vzdálený příbuzný našeho bodláku. Svá semena ukrývá do tvrdé slupky, k jejímuž otevření je zapotřebí značné síly nebo pořádného zobáku.

Pěnkavky s touto anatomickou předností začaly v populaci převažovat a během dvou generací se zobáky všech nově narozených mláďat zvětšily asi o čtyři procenta. Evoluce se projevila poprvé: pěnkavkám prostředním doslova „narostly zobáky“.

V roce 1982 na ostrov přilétla skupina větších pěnkavek velkozobých. Jak nasvědčuje jejich jméno, mají tito opeřenci oproti pěnkavkám prostředním značnou výhodu. Poradí si proto s kotvičníkem rychleji a s menší námahou než „vylepšené“ a zocelené pěnkavky prostřední. Do souboje druhů zasáhla také „vyšší moc“. V letech 2003 a 2004 panovalo velké sucho, a semen kotvičníku proto výrazně ubylo. Výhoda pěnkavek velkozobých se stala ještě zřetelnější. „Starousedlé“ pěnkavky prostřední jim nemohly konkurovat a musely se po něčem na zub poohlédnout jinde.

A kam jinam se mohly vrátit než ke svým kořenům: znovu se v jejich stravě zvýšil podíl menších semen. Důsledek je čtenáři už jasný: zobáky se zmenšily. Proti kotvičníkům jsou sice nepoužitelné, zato se mnohem lépe hodí na dobývání menších plodů.

Pěnkavky prostřední také se změnou svého vybavení změnily stravovací návyky: podle Grantových pozorování létají pro velká semena dvakrát méně často než před „hladomorem“ v letech 2003 až 2004.

Z hlediska evoluční biologie je Grantův příběh o pěnkavkách případem „posunu znaků“: jeden z druhů soupeřících o stejné zdroje se „odliší“ (třeba tím, že se zaměří na jinou potravu), aby se vyhnul soupeření.

Grantovým pěnkavkám se v téhle poličce dostane čestného místa. „Je to zatím nejlepší studie posunu znaků, kterou máme. Nejspíše zamíří rovnou do učebnic,“ řekl biolog Jonathan Losos. Grantovi „závidí“ i další kolegové, například Jeffrey Podos: „Zpětně odvodit posun znaků je jedna věc. Ale být ve správnou dobu na správném místě a přímo to vidět, to je neuvěřitelné.“
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.