14. října 2010 15:48 Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropa buduje digitální matematickou knihovnu přístupnou všem

Škola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Odborníci z celé Evropy spolupracují na vytvoření Evropské digitální matematické knihovny (EuDML). Cílem je vytvořit mezinárodní síť propojující různé zdroje odborných matematických textů, které jsou k dispozici v Evropě, a umožnit k nim volný přístup prostřednictvím internetu.

Jde o národní a místní digitální knihovny nebo vydavatelské a institucionální archivy. Oznámil to tiskový odbor akademie.

Evropská komise projekt, který je naplánován na léta 2010 až 2013, podpořila z padesáti procent částkou 1,6 milionu eur (39 milionů korun).

Zatím se na něm podílí 14 přímých partnerů, mezi něž patří výzkumné, univerzitní, knihovnické i podnikatelské subjekty z Británie, Bulharska, Francie, Německa, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky. Zájem spolupracovat mají instituce ze Srbska, Švýcarska a Itálie.

Jedna pětina veškeré existující matematické literatury vznikla podle Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu Akademie věd do začátku dvacátého století, celá polovina po roce 1950 a její produkce stále roste. Současný světový objem představuje asi 100 milionů stran textu ve třech milionech publikací, které nyní přibývají rychlostí 100.000 publikací za rok.

Neomezený přístup k matematické literatuře
Matematici více než jejich kolegové v jiných oborech navazují na práci svých předchůdců, což dokládá skutečnost, že více než desetina jejich citací se odvolává na práce starší deseti let a čtvrtina citací využívá výsledky publikované před více než dvěma desítkami let. "Z těchto důvodů je krajně důležité zajistit trvalé a bezpečné uchovávání matematické literatury, co možná neomezený přístup k ní, snadné prohledávání a navigaci," uvedl ke smyslu projektu Rákosník.

Knihovna bude průběžně rozšiřována a doplňována. Počáteční vklad představuje rozsah více než 2,6 milionu stránek pocházejících ze zhruba 170.000 publikací. Jeho součástí je i Česká digitální matematická knihovna, která vznikla v letech 2005 až 2009 (http://dml.cz). Nyní zpřístupňuje téměř 300.000 stran textů od asi 10.000 autorů.

Matematický ústav Akademie věd s projektem blíže seznámí veřejnost a média na workshopu, který pořádá v pátek v budově ústavu v Praze 1, Žitné ulici 25.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.