Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropa buduje digitální matematickou knihovnu přístupnou všem

Škola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Odborníci z celé Evropy spolupracují na vytvoření Evropské digitální matematické knihovny (EuDML). Cílem je vytvořit mezinárodní síť propojující různé zdroje odborných matematických textů, které jsou k dispozici v Evropě, a umožnit k nim volný přístup prostřednictvím internetu.

Jde o národní a místní digitální knihovny nebo vydavatelské a institucionální archivy. Oznámil to tiskový odbor akademie.

Evropská komise projekt, který je naplánován na léta 2010 až 2013, podpořila z padesáti procent částkou 1,6 milionu eur (39 milionů korun).

Zatím se na něm podílí 14 přímých partnerů, mezi něž patří výzkumné, univerzitní, knihovnické i podnikatelské subjekty z Británie, Bulharska, Francie, Německa, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky. Zájem spolupracovat mají instituce ze Srbska, Švýcarska a Itálie.

Jedna pětina veškeré existující matematické literatury vznikla podle Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu Akademie věd do začátku dvacátého století, celá polovina po roce 1950 a její produkce stále roste. Současný světový objem představuje asi 100 milionů stran textu ve třech milionech publikací, které nyní přibývají rychlostí 100.000 publikací za rok.

Neomezený přístup k matematické literatuře
Matematici více než jejich kolegové v jiných oborech navazují na práci svých předchůdců, což dokládá skutečnost, že více než desetina jejich citací se odvolává na práce starší deseti let a čtvrtina citací využívá výsledky publikované před více než dvěma desítkami let. "Z těchto důvodů je krajně důležité zajistit trvalé a bezpečné uchovávání matematické literatury, co možná neomezený přístup k ní, snadné prohledávání a navigaci," uvedl ke smyslu projektu Rákosník.

Knihovna bude průběžně rozšiřována a doplňována. Počáteční vklad představuje rozsah více než 2,6 milionu stránek pocházejících ze zhruba 170.000 publikací. Jeho součástí je i Česká digitální matematická knihovna, která vznikla v letech 2005 až 2009 (http://dml.cz). Nyní zpřístupňuje téměř 300.000 stran textů od asi 10.000 autorů.

Matematický ústav Akademie věd s projektem blíže seznámí veřejnost a média na workshopu, který pořádá v pátek v budově ústavu v Praze 1, Žitné ulici 25.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...