Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropa chystá na konec září Noc vědců s programem pro veřejnost

Pražské planetárium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské planetárium | foto: Reprofoto

PRAHA Noc vědců, akce iniciovaná Evropskou komisí, se letos uskuteční ve dvou stovkách měst Evropské unie. Jde o setkání vědců s veřejností, spojené s množstvím poučných i zábavných akcí, které se konají na všech místech ve stejný den. Letos to bude v pátek 25. září. O iniciativě informuje server www.noc-vedcu.cz.

V Česku už zapojení do této akce oznámily hvězdárna a planetárium v Praze, Technomania science centrum v Plzni, univerzitní pracoviště v Brně, Českých Budějovicích a ve Zlíně a Česká astronomická společnost s desítkami hvězdáren po celé republice. Od počátku historie akce je jejím mottem "Vědci jsou mezi námi". Heslo je míněno tak, že vědci jsou obyčejní lidé, kteří žijí běžný život, mají stejné problémy, koníčky, rodiny, naděje či zklamání. Noc vědců má ukázat, že výzkumníci přispívají k dobrému životu ostatních občanů, jsou platnými členy společnosti, a proto si zasluhují korektní zacházení.

Vědci nebudou veřejnosti představovat pouze výsledky svých výzkumů, ale budou s lidmi hovořit i o svých zájmech a problémech. V minulosti například předváděli rekonstrukci podoby člověka podle kosterních pozůstatků nebo alchymistickou dílnu. Nejaktivnější při Noci vědců bývají obvykle astronomové, protože pro pozorování nebeských těles potřebují právě noční temnou oblohu.

Letos od 2. do 8. listopadu čeká zejména Pražany, ale i obyvatele dalších měst také festival Týden vědy a techniky. Pořádá ho Akademie věd. Podle Veroniky Kratochvílové z tiskového oddělení akademikové otevřou veřejnosti brány asi padesátky pracovišť a připraví řadu přednášek.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTÉMOVÝ TESTER V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč