Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropská sonda sestoupila do atmosféry Venuše, přinesla nové poznatky

Venuše má vzdálenost od Slunce zhruba poloviční než Země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venuše má vzdálenost od Slunce zhruba poloviční než Země. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Evropská sonda Venus Express úspěšně zvládla na závěr své osmileté mise riskantní sestup do nižších výšek v husté atmosféře Venuše. Cílem tohoto manévru bylo získat dodatečné důležité údaje o sousední planetě Země. Na svých internetových stránkách o tom informuje Evropská kosmická agentura (ESA).

Poté, co vědecká mise evropského vesmírného aparátu 15. května oficiálně skončila, řídící středisko ESA postupně snížilo oběžnou dráhu Venus Expressu až na pouhých 129 kilometrů nad povrchem Venuše. Sonda přitom od příletu v roce 2006 planetu zkoumala z eliptické oběžné dráhy ve výšce 66.000 kilometrů nad jižním pólem a 250 kilometrů nad severním pólem.

Venuše

  • Venuše je druhá planeta od Slunce ve sluneční soustavě.
  • Je pojmenovaná po římské bohyni lásky a krásy Venuši. Jedná se o terestrickou planetu, co do velikosti a hrubé skladby velmi podobnou Zemi.
  • Někdy se proto nazývá „sesterskou planetou“ Země.

"Sestoupením hlouběji do atmosféry jsme prozkoumali neprobádané území," sdělil švédský vědec Hakan Svedhem, který se projektu účastní. "Měřili jsme účinky působení atmosféry na kosmický aparát, což nám umožní zjistit, jak se různí hustota atmosféry na lokální a globální úrovni." Venus Express podle ESA naměřila až tisícinásobné zvýšení hustoty atmosféry při sestupu mezi výškami 165 a 130 kilometrů nad Venuší. To znamenalo výrazné zvýšení tlaku na Venušinu evropskou družici.

Minuta a půl stačí

Zároveň podstatně vzrostlo tepelné působení na sondu. "Během několika stosekundových průletů atmosférou se ukazatel tepelného čidla solárního panelu zvýšil o více než 100 stupňů Celsia," uvedl jeden z vedoucích pracovníků projektu Adam Williams. Dodal, že analýza toho, jak Venus Express na tak rychlé zahřívání reagovala, bude užitečná pro vývoj nových systémů kosmických plavidel a pro přípravu budoucích výzkumných výprav.

ESA nyní opět vyvádí sondu na vyšší oběžnou dráhu, nicméně osud přístroje je vzhledem k již téměř vyčerpané zásobě paliva zpečetěn. Nakonec Venus Express nevyhnutelně čeká opět postupné klesání do nemilosrdné ničivé atmosféry druhé planety sluneční soustavy.

,

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!