Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropský program Horizont 2020 pomůže aktivním vědcům

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Nejméně jednu miliardu korun by každoročně mohly získat české vědecké týmy na svou činnost z nového evropského programu Horizont 2020, pokud budou dostatečně aktivní při řešení jeho projektů. Evropská unie zahájí v lednu příštího roku Horizont 2020 pro výzkum, vývoj a inovace, který potrvá až do roku 2020.

Program bude mít na šest let rozpočet 70 miliard eur. Účast českých týmů v dosavadních evropských programech však ukazuje, že jsou méně aktivní a podílejí se na přípravě výrazně menšího počtu projektů než srovnatelně velké státy.

Horizont 2020 navazuje na sérii sedmi rámcových programů EU pro výzkum a vývoj. Zaměřovat se bude na základní i aplikovaný průmyslový výzkum a podpoří také inovace v malých a středních podnicích.

Vysoutěžená podpora

"Výše podpory, kterou ČR získala v dosavadních rámcových programech na účast svých týmů, či kolik získá z programu Horizont 2020, do jisté míry odráží konkurenceschopnost českých týmů v soutěži s týmy z ostatních států. Mnohem důležitější však je znát hodnotu výsledků dosažených v projektech," řekl Vladimír Albrecht z Technologického centra Akademie věd ČR s tím, že evropskými penězi by se měla začít více zabývat i vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace RVVI.

ČTĚTE TAKÉ:

Přehodnotit svou dosavadní nízkou účast v těchto projektech by se podle něj měly pokusit jak týmy z univerzit, tak z veřejných výzkumných institucí. Velmi nízká je účast českých týmů v projektech základního výzkumu, které řídí Evropská výzkumná rada. "Jelikož se lze stále častěji setkat s názorem, že účast v těchto projektech zrcadlí úroveň výzkumu v dané zemi, jde opravdu o varovný signál," upozornil Albrecht. Nižší účast má jen Slovensko a Polsko. Celkově se úspěšnost Čechů v žádostech o evropské granty pohybuje podle aktuálních údajů TC AV ČR kolem 19 procent.

"To je celkem dobrý výsledek, k němuž přispělo jistě to, že české týmy jsou často součástí konsorcií, v nichž pracují týmy z nejlepších evropských institucí. Máme tedy malou účast ve velmi kvalitních konsorciích," tvrdí Albrecht.

Podporované obory

V posledních letech se v Evropě nejvíce investovalo do informačních a komunikačních technologií, českých projektů v nich však bylo málo. "Nedaří se nám zde se propojovat se špičkovými týmy v této oblasti, což snižuje úspěšnost návrhů projektů. ČR však vyniká v tematických prioritách, na které připadá jen malá část rozpočtu rámcového programu, například jde o vesmírný výzkum," dodal. V některých oblastech se česká pracoviště řadí naopak k nejvýznamnějším evropským týmům v rámcovém programu. To je případ Ústavu jaderného výzkumu v programu Euratom či Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v aeronautickém výzkumu.

Horizont 2020

Horizont 2020, který je druhým dnem tématem odborné konference v Praze, bude mít ve srovnání s předchozím Sedmým evropským programem pro výzkum a rozvoj rozpočet o 30 procent větší. Podporovat bude také inovace metodami, jež se osvědčily s USA u malých a středních podniků. Zaměří se i na excelentní výzkum, klíčové průmyslové technologie a celospolečenská evropská témata.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...