21. října 2013 7:17 Lidovky.cz > Relax > Věda

Evropský program Horizont 2020 pomůže aktivním vědcům

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Nejméně jednu miliardu korun by každoročně mohly získat české vědecké týmy na svou činnost z nového evropského programu Horizont 2020, pokud budou dostatečně aktivní při řešení jeho projektů. Evropská unie zahájí v lednu příštího roku Horizont 2020 pro výzkum, vývoj a inovace, který potrvá až do roku 2020.

Program bude mít na šest let rozpočet 70 miliard eur. Účast českých týmů v dosavadních evropských programech však ukazuje, že jsou méně aktivní a podílejí se na přípravě výrazně menšího počtu projektů než srovnatelně velké státy.

Horizont 2020 navazuje na sérii sedmi rámcových programů EU pro výzkum a vývoj. Zaměřovat se bude na základní i aplikovaný průmyslový výzkum a podpoří také inovace v malých a středních podnicích.

Vysoutěžená podpora

"Výše podpory, kterou ČR získala v dosavadních rámcových programech na účast svých týmů, či kolik získá z programu Horizont 2020, do jisté míry odráží konkurenceschopnost českých týmů v soutěži s týmy z ostatních států. Mnohem důležitější však je znát hodnotu výsledků dosažených v projektech," řekl Vladimír Albrecht z Technologického centra Akademie věd ČR s tím, že evropskými penězi by se měla začít více zabývat i vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace RVVI.

ČTĚTE TAKÉ:

Přehodnotit svou dosavadní nízkou účast v těchto projektech by se podle něj měly pokusit jak týmy z univerzit, tak z veřejných výzkumných institucí. Velmi nízká je účast českých týmů v projektech základního výzkumu, které řídí Evropská výzkumná rada. "Jelikož se lze stále častěji setkat s názorem, že účast v těchto projektech zrcadlí úroveň výzkumu v dané zemi, jde opravdu o varovný signál," upozornil Albrecht. Nižší účast má jen Slovensko a Polsko. Celkově se úspěšnost Čechů v žádostech o evropské granty pohybuje podle aktuálních údajů TC AV ČR kolem 19 procent.

"To je celkem dobrý výsledek, k němuž přispělo jistě to, že české týmy jsou často součástí konsorcií, v nichž pracují týmy z nejlepších evropských institucí. Máme tedy malou účast ve velmi kvalitních konsorciích," tvrdí Albrecht.

Podporované obory

V posledních letech se v Evropě nejvíce investovalo do informačních a komunikačních technologií, českých projektů v nich však bylo málo. "Nedaří se nám zde se propojovat se špičkovými týmy v této oblasti, což snižuje úspěšnost návrhů projektů. ČR však vyniká v tematických prioritách, na které připadá jen malá část rozpočtu rámcového programu, například jde o vesmírný výzkum," dodal. V některých oblastech se česká pracoviště řadí naopak k nejvýznamnějším evropským týmům v rámcovém programu. To je případ Ústavu jaderného výzkumu v programu Euratom či Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v aeronautickém výzkumu.

Horizont 2020

Horizont 2020, který je druhým dnem tématem odborné konference v Praze, bude mít ve srovnání s předchozím Sedmým evropským programem pro výzkum a rozvoj rozpočet o 30 procent větší. Podporovat bude také inovace metodami, jež se osvědčily s USA u malých a středních podniků. Zaměří se i na excelentní výzkum, klíčové průmyslové technologie a celospolečenská evropská témata.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.