Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Existence některých výzkumných týmů je ohrožena, tvrdí rektoři

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Existence některých výzkumných týmů, které čerpají peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je bezprostředně ohrožena. Tvrdí to rektoři vysokých škol, podle nichž pro ně mohou být likvidační změny v pravidlech čerpání dotací z tohoto programu, k nimž s platností od 1. září sáhlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Problematická je především úprava rozsahu celkového pracovního úvazku u všech zaměstnavatelů. Podle nových pravidel nesmí překročit 1,2násobek, zatímco dosud se běžně používalo omezení na 1,5násobek úvazku. "To je velmi málo, navíc pracovní smlouvy jsou již uzavřeny a vysoké školy vlastně nemají právní důvod je vypovědět či změnit bez souhlasu zaměstnance," řekl rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Pravidla znemožňují zapojení externistů

Jako místopředseda pro oblast tvůrčích činností se minulý týden účastnil zasedání pléna České konference rektorů, které se usneslo na jednoznačně negativním stanovisku k těmto změnám. Kůs upozornil, že zákoník práce nijak neomezuje počet nebo celkový rozsah sjednaných úvazků. "Když jste pro řešení projektu chtěli získat třeba externího odborníka, nebylo na překážku, měl-li pracovní úvazek ještě jinde," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Špičkové odborníky v tuzemsku podle něj není jednoduché získat, takže spolupráce s jinými pracovišti je nezbytná. "Řada dnes existujících vynikajících výzkumných týmů se v důsledku této změny může rozpadnout. Na běžící projekty, kterých je po celé republice mnoho, to může mít zcela destruktivní vliv," prohlásil.

Likvidační změny pro běžící projekty

Závažnost problému zvyšuje skutečnost, že se opět změnily podmínky pro již rozběhnuté projekty. "Je neblahou tradicí, že v průběhu řešení projektů poskytovatel, v tomto případě ministerstvo školství, mění pravidla jejich řešení," poznamenal Kůs.

S rektory vysokých škol podle něj ministerští úředníci plánované úpravy předem nijak nekonzultovali. "Pokud je mi známo, není tato změna způsobena zásahem z Bruselu, ale má domácí původ," dodal rektor.

Výzkum a vývoj pro inovace

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace je problematický. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se na počátku května vyjádřil, že v něm hrozí nedočerpání až deseti miliard korun. Vláda proto v červenci schválila záchranný plán opatření, které mají tuto ztrátu snížit. Patří k nim individuální sledování velkých projektů s cílem urychlit čerpání peněz, příprava nastavení pravidel pro možnost využití úspor ze stavebních zakázek a úprava povinností pro příjemce s cílem snížit administrativní zátěž.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Hledáme 30 maminek, které otestují dětskou pěnu do koupele Lirene ECO baby
Hledáme 30 maminek, které otestují dětskou pěnu do koupele Lirene ECO baby

Lirene přichází s novou přírodní kosmetickou řadou ECO baby s roztomilým zvířátkovým designem. Vyzkoušejte Přírodní pěnu do koupele, se kterou si...