Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Existence některých výzkumných týmů je ohrožena, tvrdí rektoři

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Existence některých výzkumných týmů, které čerpají peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je bezprostředně ohrožena. Tvrdí to rektoři vysokých škol, podle nichž pro ně mohou být likvidační změny v pravidlech čerpání dotací z tohoto programu, k nimž s platností od 1. září sáhlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Problematická je především úprava rozsahu celkového pracovního úvazku u všech zaměstnavatelů. Podle nových pravidel nesmí překročit 1,2násobek, zatímco dosud se běžně používalo omezení na 1,5násobek úvazku. "To je velmi málo, navíc pracovní smlouvy jsou již uzavřeny a vysoké školy vlastně nemají právní důvod je vypovědět či změnit bez souhlasu zaměstnance," řekl rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Pravidla znemožňují zapojení externistů

Jako místopředseda pro oblast tvůrčích činností se minulý týden účastnil zasedání pléna České konference rektorů, které se usneslo na jednoznačně negativním stanovisku k těmto změnám. Kůs upozornil, že zákoník práce nijak neomezuje počet nebo celkový rozsah sjednaných úvazků. "Když jste pro řešení projektu chtěli získat třeba externího odborníka, nebylo na překážku, měl-li pracovní úvazek ještě jinde," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Špičkové odborníky v tuzemsku podle něj není jednoduché získat, takže spolupráce s jinými pracovišti je nezbytná. "Řada dnes existujících vynikajících výzkumných týmů se v důsledku této změny může rozpadnout. Na běžící projekty, kterých je po celé republice mnoho, to může mít zcela destruktivní vliv," prohlásil.

Likvidační změny pro běžící projekty

Závažnost problému zvyšuje skutečnost, že se opět změnily podmínky pro již rozběhnuté projekty. "Je neblahou tradicí, že v průběhu řešení projektů poskytovatel, v tomto případě ministerstvo školství, mění pravidla jejich řešení," poznamenal Kůs.

S rektory vysokých škol podle něj ministerští úředníci plánované úpravy předem nijak nekonzultovali. "Pokud je mi známo, není tato změna způsobena zásahem z Bruselu, ale má domácí původ," dodal rektor.

Výzkum a vývoj pro inovace

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace je problematický. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se na počátku května vyjádřil, že v něm hrozí nedočerpání až deseti miliard korun. Vláda proto v červenci schválila záchranný plán opatření, které mají tuto ztrátu snížit. Patří k nim individuální sledování velkých projektů s cílem urychlit čerpání peněz, příprava nastavení pravidel pro možnost využití úspor ze stavebních zakázek a úprava povinností pro příjemce s cílem snížit administrativní zátěž.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč