Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Existence některých výzkumných týmů je ohrožena, tvrdí rektoři

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Existence některých výzkumných týmů, které čerpají peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je bezprostředně ohrožena. Tvrdí to rektoři vysokých škol, podle nichž pro ně mohou být likvidační změny v pravidlech čerpání dotací z tohoto programu, k nimž s platností od 1. září sáhlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Problematická je především úprava rozsahu celkového pracovního úvazku u všech zaměstnavatelů. Podle nových pravidel nesmí překročit 1,2násobek, zatímco dosud se běžně používalo omezení na 1,5násobek úvazku. "To je velmi málo, navíc pracovní smlouvy jsou již uzavřeny a vysoké školy vlastně nemají právní důvod je vypovědět či změnit bez souhlasu zaměstnance," řekl rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Pravidla znemožňují zapojení externistů

Jako místopředseda pro oblast tvůrčích činností se minulý týden účastnil zasedání pléna České konference rektorů, které se usneslo na jednoznačně negativním stanovisku k těmto změnám. Kůs upozornil, že zákoník práce nijak neomezuje počet nebo celkový rozsah sjednaných úvazků. "Když jste pro řešení projektu chtěli získat třeba externího odborníka, nebylo na překážku, měl-li pracovní úvazek ještě jinde," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Špičkové odborníky v tuzemsku podle něj není jednoduché získat, takže spolupráce s jinými pracovišti je nezbytná. "Řada dnes existujících vynikajících výzkumných týmů se v důsledku této změny může rozpadnout. Na běžící projekty, kterých je po celé republice mnoho, to může mít zcela destruktivní vliv," prohlásil.

Likvidační změny pro běžící projekty

Závažnost problému zvyšuje skutečnost, že se opět změnily podmínky pro již rozběhnuté projekty. "Je neblahou tradicí, že v průběhu řešení projektů poskytovatel, v tomto případě ministerstvo školství, mění pravidla jejich řešení," poznamenal Kůs.

S rektory vysokých škol podle něj ministerští úředníci plánované úpravy předem nijak nekonzultovali. "Pokud je mi známo, není tato změna způsobena zásahem z Bruselu, ale má domácí původ," dodal rektor.

Výzkum a vývoj pro inovace

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace je problematický. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se na počátku května vyjádřil, že v něm hrozí nedočerpání až deseti miliard korun. Vláda proto v červenci schválila záchranný plán opatření, které mají tuto ztrátu snížit. Patří k nim individuální sledování velkých projektů s cílem urychlit čerpání peněz, příprava nastavení pravidel pro možnost využití úspor ze stavebních zakázek a úprava povinností pro příjemce s cílem snížit administrativní zátěž.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!