Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Experti: Emise CO2 během pandemie klesly celosvětově o 17 procent. Ke zjištění došli neobvyklou metodou

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Praha Denní globálně vyprodukované emise oxidu uhličitého se k začátku dubna snížily o 17 procent oproti průměrným hodnotám v roce 2019, vypočítala nová vědecká studie. Na vrcholu karanténních opatřeních dosáhlo denní snížení v zemích průměrně dokonce 26 procent a vědci odhadují, že celkový roční pokles by mohl být okolo 4 procent.

Výsledné roční snížení velmi záleží na dalším vývoji situace a následných krocích vlád, odhadovaná 4 % jsou možná za situace, že by se situace vrátila do normálu zhruba v polovině června. Pokud budou některá opatření přetrvávat až do konce roku 2020, mohl by tento pokles být až okolo 7 procent. Tvrdí to analýza, na níž pracovali vědci z Východoanglické univerzity, Stanfordské univerzity a dalších pracovišť například v Nizozemsku, Austrálii či Francii a kterou uveřejnil v úterý časopis Nature Climate Change

I čtyřprocentní roční snížení produkce COby znamenalo nejdramatičtější propad od druhé světové války, píše server The Guardian. Pro srovnání: zpomalení ekonomiky po finanční krizi v roce 2008 způsobilo v následujícím roce podle studie propad o 1,4 %. Zároveň ale denní vyprodukované emise na začátku dubna, kdy byl jejich pokles největší, jsou srovnatelné s jejich úrovní v roce 2006. 

Podle vědců rostly emise oxidu uhličitého v poslední dekádě před pandemií covidu-19 o 1 % za rok, v roce 2019 se jejich růst již nezvýšil. 

Podle Corinne Le Quéréové, profesorky klimatické změny z Východoanglické univerzity a hlavní autorky studie, výzkum ukazuje, jak složité je redukovat emise oxidu uhličitého pouze změnou chování. I tak drastická opatření, jako ta zavedená kvůli pandemii koronaviru, podle ní neovlivnila množství zdrojů emisí a v boji proti klimatické změně bude potřeba mnohem zásadnější proměna ekonomiky a průmyslu.  

To, jak zjistit aktuální změnu produkce oxidu uhličitého, vědcům výrazně ztížil fakt, že nejsou vytvořeny systémy, které by monitorovaly emise CO2 v reálném čase. Data k nim jsou obvykle zveřejňována ročně a často i s několikaměsíčním zpožděním. Tým se tak místo toho vydal cestou zkoumání rozdílu v aktivitě ekonomiky a pokusil se zachytit rozdíl, který v produkci emisí způsobila vládní karanténní opatření.

Studie tak ke svým zjištěním dochází pomocí kombinace dat o energii, aktivitě v ekonomice a informacích o nařízeních v různých zemích, která ovlivnila běžné chování jejich obyvatel. Výsledná čísla porovnali výzkumníci s průměrnými denními emisemi v loňském roce. Analýzu provedli u 69 zemí, 50 amerických států a 30 čínských provincií, které jsou odpovědné za 97 % globálních emisí CO2 a zahrnují 85 % světové populace. 

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...