Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku: Experti označili špatné vědecké týmy. Víme, které to jsou

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 26.4.2011 20:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
D. Štys 21.4.2011 8:12

Hodnocení české vědy

Hodnocení české vědy firmou Technolpolis zmínilo, mimo jiné, dva problémy: 1) Nevíme proč českou vědu máme, co národu přináší. Proto vytváříme "bezcílná" hodnocení, kde se odvoláváme buď na mezínárodní publikace nebo na komise s mezinárodními hodnotiteli a 2) Věda nemůže být financována jedním poskytovatelem. Prostě proto, že není jeden názor dokonce ani na to, co věda je. Jednokriteriální hodnocení (např. jenom publikace a citace nebo jenom experti) nepoužívají ani tolik kritizované mezinárodní žebříčky vysokých škol.

No a pokud jde o hodnocení Akademie věd, tak osobně se (a zdaleka nejen já), domnívám, že se měly zrušit i týmy s hodnocením 3. Protože jediný představitelný cíl pro Akademii věd je špičkový základní výzkum. A pokud si sama AV své týmy takto ohodnotila, ať jedná. Propuštění budou stále nadprůměrní na celé řadě vysokých škol.

t. moravec 22.4.2011 11:03

Re: Hodnocení české vědy

problem s takovym plosnym rusenim vidim v tom, ze kazdy ustav byl hodnocen jinym tymem odborniku a pak trojka v jednom ustavu neznamena totez co trojka v jinem ustavu. Pak by se treba zrusil polovicka pracovist jednoho ustavu proto, ze mel prisnejsi komisary.

t. moravec 20.4.2011 17:21

je to jako vzdycky slozitejsi

odpoved panu kolmanovi:

1. to se vlastne jeste nevi, smyslem bylo najit nekoho, komu by se dalo mene penez, aby se ostatni nemuseli tolik uksrovnovat.

2. toto hodnoceni a v teto podobe v podstate iniciovala jeste Topolankova vlada a jeji reforma financovani vedy - znamy kafemlejnek. Diky teto metode postupne ubyva penez na zasadni a tudiz rizikovy a drahy vyzkum a tymy se postupne orientuji na vykazovani snadnych bodu.

Hodnocenym se poradne nevysvetlilo o co jde, ostatne ani ted to neni prilis jasne. V ramci naseho ustavu se takhle hodnotime kazdorocne uz leta, zatim to melo ale dopad pouze na platy. Ted to muze dopadnout i tak, ze se tymy nebo i ustavy budou rusit. Zajimave bude, jak se bude rusit uspesny tym s grantovymi treba i mezinarodnimi projekty, kdyz treba neuspel v tomto auditu. Dale je zajimave je, ze tento audit dal v nekterych pripadech uplne jine vysledky nez pravidelne kazdorocni hodnoceni, prestoze se teoreticky postupovalo podle hodne podobnych kriterii. Proto je smutne, ze jsou ony nestastne tymy takto propirany v tisku kdyz jeste vysledky auditu nejsou definitivni. Je klidne mozne, ze za mesic prijde dalsi zprava - stala se krivda, hodnotitele opomenuli to a to a tak tym ktery dostal "4" dostane "2" . Ale ostudu jim nikdo neodpare. hezky den

V. Kolman 20.4.2011 9:37

HODNOCENÍ UKÁZALO???

Kdo a podle jakých kriterií vybíral slovutné a velevážené "HODNOTITELE"???

Jde o to, zdali by  sám "hodnotitel" také neobdržel "sardel." A na mysl se mi vtírají další otázky:

1.) - Co se na základě tohoto "světoborného" zjištění fakticky změní? Obávám se, že vůbec nic.

2.) - Kdo a proč vlastně inicioval toto hodnocení? Možná bylo potřeba nějakým zdůvodnitelným způsobem utratit nějakou zbývající sumu korunek českých a přesměrovat je na kamarády!

R. Tichý 20.4.2011 10:05

Re: HODNOCENÍ UKÁZALO???

1/Změní se to, že špatně dopadnuvší oddělení/ústavy dostanou méně peněz. V článku to bylo jasně napsáno.

2/Každá větší organizace si pravidelně nechává zpracovávat audit, který určí kvalitu práce. Na základě tohoto hodnocení si určí další strategii rozvoje.

Podle vaší hysterické reakce předpokládám, že jste členem nějakého týmu, který zrovna neuspěl ;o)

V. Kolman 20.4.2011 10:45

Re: HODNOCENÍ UKÁZALO???

Pane Tichý,  jste mimo keramiku - nejsem členem neuspěvšího týmu :-))

     Sám jste napsal, že si každá organizace nechává zpracovávat audit, který určí kvalitu práce. Nabízí se otázka. Proč byl tedy najednou vytvořen DALŠÍ "hodnotitel"? Zkusím si odpovědět sám. V dnešní době nevěří nikdo nikomu. Proto další, tentokrát centrální(?) a důvěryhodný hodnotitel.

     A - pochopitelně - nadále nevím, kdo a podle jakých kriterií vybíral tohoto dalšího "generálního" hodnotitele :-))  :-))  :-)) 

J. Orlík 20.4.2011 13:59

Re: HODNOCENÍ UKÁZALO???

Vážený pane Kolmane, jediný problém těchto ústavů je v tom, že jsou placeny za státních, tedy našich, mých, Vašich, sousedovic a všech ostatních lidí, peněz. Podle mého názoru je většina těchto vědeckých skupin schopna pracovat opravdu kvalitně jen tehdy, bude-li je někdo kontrolovat a to pravidelně. Ale kontrolovat tak, že kontrolující je současně tím, kdo platí jejich provoz. Jasně, že ne u všech témat tomu tak může být. Například, pokud jde o jazyk český, kteroužto skupinu bych, když ne zrušil úplně, tak alespoň zeštíhlel co možná nejvíc. Nedovedu si vůbec předtsavit, nebo, přesněji řečeno, si dovedu dost dobře představit, co, asi, tato skupina, dělá. Den po dni, týden po týdnu, měsíc po měsíci, rok po roce.  Jestli dostane čtyřku ústav, mající zkoumat jistou část Asie, pak nechť neexistuje vůbec. K čemu jsou, jejich poznatky, vůbec použitelné, když je jich buď neuvěřitelně málo nebo jsou neuvěřitelně povrchní? Nám tady chybí jednoznačně základní výzkum, na kterém by se, již v průběhu studií, účastnili studenti. Takových je, u nás, opravdu zlomeček a to je tristní. Stačí se podívat, jaký je průměrný věk nositelů Nobelovy ceny, kolik nositelů je do 40 let případně do třiceti let a odkud pocházejí. Ale mít 400 vědeckých skupin a mít takové výsledky, to můžeme mít jen my. Češi. Bylo naprosto v pořádku, že tenhleten průzkum proběhl. Věřím mu, jako už dlouho ničemu ne. Znám pár ředitelů výzkumáků a vím, že teplé místečko do důchodu je často jejich primárním zájmem.

V. Kolman 21.4.2011 12:04

Re: HODNOCENÍ UKÁZALO???

Vážený pane Orlíku, se vším, co jste napsal lze souhlasit - vidím to podobně jako Vy.

     Jenom mám obavy, aby hodnocení provedli opravdu chytří a rozumní lidé. Aby nekompetentní lidé nerušili základní výzkum a naopak nezřizovali zbytečné nové výzkumáky, zkoumajícími "nesmrtelnost chrousta". Dosavadní praxe je spíš taková, že když něco dobře funguje - najde se vždy spousta "odborníků", kteří fungující system tak dlouho "vylepšují", až system přestane fungovat. Mám na mysli například naše školství. To bylo svého času příkladem pro mnoho okolních zemí. Pak ale přišla smršť reforem a nyní "s údivem" zjišťujeme, že české šlolství je na chvostu.

     Odtud pramení moje skepse.

J. Orlík 26.4.2011 20:26

Re: HODNOCENÍ UKÁZALO???

Ano. S tím nelze než souhlasit.

Z. Lukeš 20.4.2011 6:41

Znám vedoucího oddělení pro dějiny novější české filosofie

Nebyl schopný přijmout jakoukoliv interpretaci textu či myšlenky, kromě své vlastní. Je to příběh sám o sobě. Studenti by o jeho nevyrovnaném chování a hodnocení při zkouškách mohli dlouze vyprávět. Je ostudou Filozofického ústavu i škol kde přednáší.

B. Michal 19.4.2011 20:59

No, hlavně že redaktoři odvádějí dobrou práci

za "chválihodnou" by ale zasloužili návrat do 4. třídy. A ještě k tomu v perexu, skvělá práce!

J. Orlík 20.4.2011 14:03

Re: No, hlavně že redaktoři odvádějí dobrou práci

No, redaktoři jsou placeni ze soukromých peněz, výzkumáky uvedeného typu z daní nás všech, Tak vůbec nechápu, proč s tu, o redaktory, vůbec otíráte. Že ne vždy je jejich práce v pořádku, taky víme všichni. Ale to je věcí majitele novin nebo serveru, jak se k tomu postaví. Ale za státní peníze by už měli vědátoři přinést adekvátní výsledky. Problém Čechů obecně je přesně takový, jako máte Vy. Neschopnost porozuměr psanému i mluvenému textu a dát si věci do souvislosti. Bohužel.

J. Cedivoda 21.4.2011 23:02

Re: No, hlavně že redaktoři odvádějí dobrou práci

Geniální. Orlíku dovolte aby Vás povýšili na Kondora.

J. Orlík 26.4.2011 20:27

Re: No, hlavně že redaktoři odvádějí dobrou práci

:o)))

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...