Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Experty čeká dlouhý a nesnadný úkol: Identifikace obětí z A320

Trosky letounu A320. Stroj sen zřítil ve francouzských Alpách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky letounu A320. Stroj sen zřítil ve francouzských Alpách. | foto: Reuters

SEYNE-LES-ALPES Od úterního pádu letadla typu Airbus 320 německé letecké společnosti Germanwings se vyšetřovatelé snaží sesbírat co nejvíc částí a předmětů, které by jim umožnily identifikovat těla obětí.

Ale s ohledem na stav ostatků čeká policisty, vyšetřovatele a další odborníky dlouhý a nesnadný úkol, s odvoláním na činitele francouzské policie odpovědného za vyšetřování katastrofy letadla.

„Letecká katastrofa způsobila velká poškození obětí a my jsme nenašli snad jediné tělo nepoškozené. Posbírali jsme části těl a biologický materiál,“ řekl plukovník Patrick Touron, zástupce ředitele kriminálního ústavu národní policie. Z jeho dnešního prohlášení jasně vyplývá, že identifikace těl 150 obětí z letadla bude složitá.

Nepřístupný terén

První těžkostí je samotný terén, kde se neštěstí odehrálo. „Jsou tu svahy se sklonem 40 až 60 stupňů, kamenná suť. Některé části pátrání bylo nutné odvolat s ohledem na terén se slínovcovou sutí, kde hrozí sesuvy, což představuje riziko pro policisty pracující na místě neštěstí. To je důvod, proč jsou vyšetřovatelé neustále doprovázeni vysokohorskými policisty, kteří je s pomocí lan jistí,“ dodal.

„Bezpečnost je pro nás klíčová, ale v důsledku toho se vyzvedávání obětí k naší velké lítosti trochu prodlužuje,“ řekl Touron.

Tragický pád Aibusu A320.

Tragický pád Aibusu A320.

Nalezené lidské ostatky jsou vrtulníky přepravovány do laboratoře, kterou si policie vytvořila v městečku Seynes vzdáleném asi deset kilometrů od místa nehody. Tady se policie z ostatků snaží získat maximum informací.

V laboratoři, jejíž přesnou lokaci drží policie v tajnosti, pracuje asi padesát soudních lékařů a dentistů i policistů na identifikaci obětí. „Zmobilizovali jsme policejní techniky podílející se běžně na vyšetřování scén zločinu, abychom mohli vrátit těla obětí jejich blízkým v co nejkratší době,“ řekl Touron.

Za podobných okolností, kdy jsou těla takto poškozená, může být užitečný jakýkoli prvek nalezený vyšetřovateli na místě katastrofy: zubní otisky, šperky, doklady či otisky prstů.

„Je třeba říct, že při podobných katastrofách se 90 procent identifikací provádí podle zubních záznamů,“ upřesnil Touron „Je to přesný prvek k identifikaci i u těch těl, která jsou po pádu značně poškozená.“ Od začátku pátrání se podle něj do laboratoře dostalo k prozkoumání už 400 až 600 různých částí.

Experti používají běžné postupy

V laboratoři už odborníci pracují podle běžně zavedených postupů v podobných případech, jako je vyžádání zubních karet obětí od jejich stomatologů či odebrání vzorků DNA od příbuzných pasažérů ze zříceného letadla. „To vše jsou klasické techniky, které normálně používáme,“ řekl Touron.

„To, co je v tomto případě nezvyklé, je skutečnost, že k cestě na místo neštěstí potřebujeme vrtulníky, že musíme mít neustále u sebe zkušené horolezce, kteří vyšetřovatele jistí, a že také nalezené ostatky a další části putují do laboratoře s pomocí vrtulníků,“ dodal.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.