Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Planetka dostala jméno z Havlovy hry - Ferdinandvaněk

Vesmír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vesmírem putuje planetka se jménem Ferdinandvaněk, kterou objevil tým z hvězdárny na Kleti u Českých Budějovic. Původně se asteroid měl jmenovat Václav Havel, ale Mezinárodní astronomická unie (IAU) nepovoluje pojmenovat planetky po politicích dříve než 100 let po jejich smrti.

Tým z observatoře na Kleti se proto rozhodnul planetku nazvat podle nejpopulárnější postavy z Havlovy známé hry Audience, řekla ředitelka hvězdárny Jana Tichá.

"Pro planetky z Kleti se snažíme vybírat jména česká, zároveň však taková, jaká osloví naše kolegy i další lidi v zahraničí. Dalo by se říci, že jako čeští astronomové máme velkou výhodu, že náš světově uznávaný prezident Havel byl zároveň proslulým dramatikem," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Asteroid astronomové z Kleti objevili v říjnu 2004. IAU jeho pojmenování schválila 6. dubna 2012. Planetka je prý asi milionkrát slabší než hvězdy viditelné pouhým okem. Nyní Ferdinandvaněk putuje souhvězdím Berana, dodala Tichá.

Připomněla, že objevitelé planetky se při pojmenování nechali inspirovat vzpomínkami na minulost. "Za bývalého režimu se v tehdejším Rudém právu ve společenských rubrikách objevovala zpráva, že přátelé gratulují k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi a mysleli tím samozřejmě Václava Havla," řekla Tichá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hvězdárna Kleť se nachází jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, která je zhruba 30 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic. Tamní astronomové například loni v létě pojmenovali jimi objevenou planetku po astronautovi s českými kořeny Andrewovi Feustelovi.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!