9. června 2015 9:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Film Gravitace ožívá. Vesmírná stanice ISS se musela vyhýbat odpadu

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

MOSKVA Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v pondělí večer musela opět vyhnout kosmickému smetí, které létá kolem Země ve stále větším množství. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení Střediska řízení letů v Koroljovu u Moskvy.

Manévr byl proveden pomocí nákladní lodi Progress M-26M, která je nyní k ISS připojená. Motory ruského kosmického „kamionu“ byly zažehnuty na 322 sekund a udělily stanici impulz 0,3 metru za sekundu.

Zpráva neupřesňuje, čemu se byl orbitální komplex nucen vyhnout. Tato operace ale není nijak výjimečné. Oběžnou dráhu měnila ISS například loni v listopadu, protože jí hrozil střet s úlomky zničeného čínského kosmického aparátu.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je nyní šestičlenná mezinárodní posádka. Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a ruský kosmonaut Anton Škaplerov se mají ve čtvrtek vrátit na Zemi. Na ISS zůstanou, a to celý rok, Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Jen šest měsíců s nimi na orbitě stráví další ruský kosmonaut Gennadij Padalka.

Americká vesmírná agentura NASA odhaduje, že planetu Zemi nyní obíhá asi půl milionu kusů odpadu větších než pingpongový míček. Úlomků o velikosti softbalového míče tam je asi 22 tisíc. Kromě toho na oběžné dráze může být více než 100 milionů velice malých fragmentů o průměru alespoň jeden milimetr. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz