Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Filmaři ukázali „Ježíšovu urnu“

Byl Ježíš pohřben v „rodinné hrobce" v Talpíotu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byl Ježíš pohřben v „rodinné hrobce" v Talpíotu? | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Ježíš Kristus se oženil s Maří Magdalenou a měli spolu syna Judu. Říká to režisér James Cameron, který v pondělí představil svůj dokumentární snímek Ztracená Ježíšova hrobka. Film, jejž premiérově odvysílala televizní stanice Discovery Channel, vyvolal skeptické reakce u řady respektovaných odborníků a sklidil posměch od církevních činitelů. Filmaři přesto trvají na svém a předkládají důkazy pro svá tvrzení.

Cameron, tvůrce oscarového Titaniku, předvedl na tiskové konferenci dvě vápencové schrány na kosti. V nich údajně spočívaly ostatky Ježíše a Marie Magdaleny. Na jedné uměje v aramejštině vytesáno „Ježíš, syn Josefův", na druhé řecky „Mariamene e Mara", což prý odkazuje k Maří Magdaleně.

Schrány byly nalezeny už v roce 1980, kdy probíhaly stavební práce v jeruzalémské čtvrti Talpiot. V odkryté pohřební jeskyni leželo i dalších osm uren. Některé z nich nesly nápisy „Marie", „Matouš", „Josef" a „Juda, syn Ježíšův".

Režisér Cameron a jeho vědecký tým se domnívají, že dělníci tehdy narazili na skutečnou Kristovu hrobku, kde byla kromě jeho manželky a dítěte pohřbena také Ježíšova matka a bratr. Kombinace novozákonních jmen je prý průkazná a pravděpodobnost, že by umy s těmito nápisy nepatřily Ježíšově rodině, vyčíslili statistici na 1:600.

Dobyvatelé ztracené hrobky
„Jsme teprve na počátku dlouhého pátrání. Pokud se postupem času objeví důkazy, které naši teorii zpochybní, budiž," prohlásil režisér. S nadsázkou dodal, že narazit na umu s nápisem „Maří Magdalena" vedle schrán se jmény Marie, Matouš, Josef a Ježíš bylo jako najít hrob s tabulkou „Ringo" vedle náhrobků označených jinak běžnými jmény „John", „Paul" a „George" -všechno to do sebe zkrátka začalo zapadat.

V urnách se nezachovaly žádné celé kosti, protože ortodoxní židé ostatky krátce po objevení jeskyně zakopali v souladu se svou tradicí. Vědci najatí Cameronovým štábem však ze schrán Ježíše a Magdaleny odebrali vzorky a podrobili je testu DNA. Ten prokázal, že muž a žena, jimž tělesné pozůstatky patřily, nade vší pochybnost nebyli pokrevní příbuzní.

Autoři dokumentu z toho dovodili, že žena pohřbená v mužově rodinné hrobce musela být jeho manželkou. Proto věří, že Ježíš a Maří Magdalena uzavřeli sňatek.
 „Ježíšova syna Judu" možná ve svém evangeliu zmínil i svatý Jan: podle něj spal při Poslední večeři v Ježíšově náručí chlapec.

Mnoho odborníků však Camerona podezírá, že se snaží pouze lacině vzbudit senzaci a svézt se na módní vlně, kterou svými spekulacemi o Ježíšově životě vyvolal Dan Brown a jeho bestseller Šifra Mistra Leonarda.

Archeolog Amos Kloner připomíná, že jména vyrytá na objevených urnách byla v okolí Jeruzaléma v 1. století našeho letopočtu velice rozšířená. „Ježíšovi rodiče žili v nuzných poměrech a pocházeli z Nazaretu, takže silně pochybuji, že by si pořídili rodinnou hrobku v Jeruzalémě," uvedl.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!