18. prosince 2007 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Firefox používá v ČR již 30 % internetových návštěvníků

Mozilla Firefox. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mozilla Firefox. | foto: MozillaReprofoto

Podle nejnovější statistiky webů měřených monitorovací službou NAVRCHOLU.cz se podíl internetového prohlížeče Firefox vyhoupl téměř na třetinu. Nová přesnější metodika měření tak potvrdila neustále vzrůstající oblibu tohoto prohlížeče z rodiny Mozilla.

Z měřených dat za listopad 2007, které se uskutečnilo podle nové metodiky, vyplynulo, že Mozilla Firefox má v České republice větší podíl mezi web browsery než se očekávalo. Podíl prohlížeče Mozilla v současnosti dosahuje téměř 30 %, zatímco Microsoft Internet Explorer je využíván v 63 % případů. To je o téměř 15 procentních bodů méně než v předchozích měřeních. Poměr obou hlavních konkurentů, kteří ovládají téměř 93% podíl trhu, se tak pomalu začíná stále více přibližovat. Třetí nejpoužívanější Opera si z pomyslného koláče oblíbenosti ukrojila necelých 5 %. Zastoupení ostatních prohlížečů, kam spadá například Safari a Konqueror, je v celkovém pohledu zcela minimální.

Při detailnějším rozboru pak zjistíme, že prvenství stále drží oblíbený MSIE 6.0, především jeho aktualizovaná verze XP. Naopak téměř 27% zastoupení prohlížeče Mozilla Firefox 2.0 představuje výrazný rozdíl oproti dříve deklarovaným necelým 5 %. Nejnovější Internet Explorer 7.0 se může zatím pochlubit jen 15% podílem.

Finanční úřad pro Liberecký kraj
vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I

Finanční úřad pro Liberecký kraj
Liberecký kraj
nabízený plat: 19 760 - 29 740 Kč