Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Firma chce létat do vesmíru, otestovala padákový systém

Raketa Falcon 9 společnosti The SpaceX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa Falcon 9 společnosti The SpaceX | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Americká firma Space Exploration Technologies (SpaceX) z Floridy oznámila, že tento měsíc úspěšně realizovala test padákového systému, jehož cílem je zajistit bezpečné přistání kosmické kapsle nebo nákladu do oceánu, napsala dnes agentura AP.

SpaceX doufá, že bude s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) spolupracovat při vynášení zásob a astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Nákladný program

Americký prezident Barack Obama v únoru rozhodl, že USA zastaví nákladný projekt nových misí na Měsíc a od příštího roku se budou k letům k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) využívat soukromé rakety, uvedla agentura AP.

Tyto lety dosud zajišťovaly raketoplány, které ale koncem roku končí. Doprava materiálu a posádek k ISS pak bude záviset na ruských raketách.

Firma SpaceX podle AP sdělila, že 12. srpna byla zkušební kabina vynesena vrtulníkem do výšky 4267 metrů a vypuštěna nad Tichým oceánem v oblasti kalifornské Morro Bay. Stabilizaci a zpomalení pádu kapsle zajišťovaly nejprve dva malé padáky, poté se rozvinuly tři velké hlavní padáky, které se postaraly o hladké přistání do oceánu.

Soukromá společnost SpaceX internetového podnikatele a miliardáře Elona Muska v červnu také úspěšně vypustila na oběžnou dráhu z vojenské rampy Mysu Canaveral raketu Falcon 9.

Raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země maketu modulu Dragon, ve kterém by se měly posílat k ISS zásoby, materiál i posádky.

Na oběžné dráze má maketa modulu kroužit asi rok a poté shořet v atmosféře. Tento start byl součástí vývojového programu za 400 milionů dolarů (více než 8,5 miliardy korun). Cílem SpaceX je navrhnout a provozovat levné kosmické lodě pro vládní, ale i soukromé a vědecké instituce.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...