Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Firma oceněná v České hlavě se chce soudit, vyhrála prý oprávněně

Vladimír Moravec, ředitel společnosti Novasoft. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Moravec, ředitel společnosti Novasoft. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Firma C.C.Novasoft oceněná v soutěži Česká hlava prý vyhrála oprávněně. S konkurenční firmou Newton, která tvrdí opak, se proto bude možná soudit. Newton si totiž stěžuje, že vítězný software není unikátní, navíc je prý starší než jeden rok. Tím prý odporuje kritériím soutěže.

Za software na přepis řeči do textové podoby získala v pondělí firma Novasoft cenu Česká hlava. Zařízení slouží třeba lékařům, kteří s jeho pomocí mohou popisovat rentgenový snímek a nálezy "zapisovat" do počítače jen pomocí hlasu.

Celá záležitost má podle Moravce poškodit dobré jméno jeho společnosti a je součástí nekalého konkurenčního boje. Firma Newton totiž tvrdí, že podobné zařízení nabízejí i oni, systém prý navíc už patnáct let vyvíjí univerzita v Liberci. Proto prý není unikátní, čímž odporuje stanovám soutěže.

Dále čtěte:

"Tato technologie se liší především tím, že zohledňuje při převodu mluvené řeči i akustický kontext řečových jednotek," upozornil ředitel Novasoftu Vladimír Moravec v tiskové zprávě. Slova jsou prý rozlišována v kontextu, a tak nedochází k vytváření nesmyslných vět.

Na problém upozornily Lidové noviny, zástupce České hlavy listu přiznal, že není v jejich silách důkladně prověřovat všechny přihlášené. Předsedkyně poroty Eva Syková však prý řekla zástupcům Newtonu, že pokud by se přišlo na to, že nebyly dodrženy stanovy soutěže, je možné cenu odebrat.

Ve stanovách soutěže navíc stojí, že "cena se uděluje tuzemské nebo zahraniční firmě, působící v ČR, která v období nejvýše 12 měsíců před datem uzávěrky přihlášek realizovala nejvýraznější novou technologii či výrobek na území ČR." Diktovací programy Newtonu i Novasoftu však prý byly testovány na soudech už od června do září 2008. Novasoft tak prý nesplnil kritéria soutěže na "novost" výrobku.

"Prodej softwaru prvním uživatelům však začal až na přelomu let 2008/2009, kdy byl software doplněn novými medicínskými slovníky z oblasti radiologie, patologie a histologie," tvrdí ředitel Novasoftu Moravec.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč