Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oteplování ohrožuje počet evropských druhů rostlin

26.3.2010 Dnes něco něžně romanticky kýčovitého, ať nejsem pořád za morouse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 26.3.2010 Dnes něco něžně romanticky kýčovitého, ať nejsem pořád za morouse. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

WASHINGTON Urychlení oteplování ovzduší vytváří vážný stres pro horské rostliny na evropském kontinentu a nutí je přesouvat se do vyšších poloh. Tato migrace vede k omezení rozmanitosti druhů, uvádějí autoři studie, která byla uveřejněna v americkém odborném časopise Science.

Vědci se ve své práci opírají o podrobný seznam flóry na 66 horských vrcholcích od severu Evropy až po Středozemí. Mezinárodní skupina odborníků koordinovaná rakouskou akademií věd a vídeňskou univerzitou sestavila mapu všech druhů rostlin, které se vyskytovaly na každém zkoumaném místě v roce 2001 a 2008. Pro hodnocení používala vždy stejná kritéria a procedury.

ČTĚTE TAKÉ:

"Naše výsledky ukazují pokles druhů rostlin v oblastech kolem Středomoří, což je znepokojivé, protože v těchto horách nacházíme jedinečnou floru a většina těchto druhů se nevyskytuje nikde jinde na naší planetě," řekl jeden z koordinátorů projektu Harald Pauli.

Rostlinné druhy mizí více z nižších vrcholů, kde rostliny častěji postrádají vláhu než v nejvyšších plochách, které zůstávají delší dobu zasněžené.

Nebezpečné období sucha

Horské oblasti v nižších polohách zažívají v létě období sucha, zatímco ve vyšších polohách sníh, který napadne v zimě a počátkem jara, v létě taje, což je důležité pro to, aby rostliny měly vodu během suchého období.

Zvýšení počtu druhů bylo pozorováno jen v horách na severu Evropy a v jejím centru. Naopak téměř ve všech horských oblastech kolem Středozemního moře počet druhů rostlin zůstává stejný nebo se snižuje.

"Dopad klimatických změn a zvyšování teploty v kombinaci s rostoucím suchem bude pravděpodobně stále více ohrožovat floru v horách této oblasti evropského kontinentu, ale také ve zbytku světa," uvádějí autoři studie.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz