Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Fosilie plesiosaura roky skrývala embryo

Takto zřejmě před miliony let probíhal porod plesiosara Polycotylus latippinus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto zřejmě před miliony let probíhal porod plesiosara Polycotylus latippinus. | foto: Dinosaur Institute, Natural History Museum of Los Angeles

LOS ANGELES Mořští ještěři plesiosauři, kteří se proháněli oceánskými vodami v období křídy, byli živorodí a v každém vrhu bylo jen jedno mládě. S tímto zjištěním přišli paleontologové po důkladném výzkumu fosilie, která je umístěna v muzeu přírodních věd v americkém Los Angeles.

Fosilie dospělého exempláře plesiosara Polycotylus latippinus stará 78 milionů let byla objevena už v roce 1987 v Kansasu a byla vystavena v oddělení dinosaurů v losangeleském muzeu. Ostatky zhruba pětimetrové samice byly vtisknuté do 12 oddělených bloků, na nichž nikdo nekontroloval pozici.

Proto až tolik nezaráží, že si plodu tak dlouho nikdo nevšiml. Podrobný výzkum provedli až Frank Robin O' Keefe z Marshallovy univerzity v Západní Virginii společně s ředitelem muzea Luisem Chiappem při sestavování kostí.

Ostatky zhruba pětimetrové samice plesiosara Polycotylus latippinus skrývaly i kosti embrya.

Chiappe si s O'Keefem všimli, že dvě desítky obratlů, ramenní, pánevní a další kosti patří výrazně menšímu jedinci. Zjistili, že jde o zkamenělinu samice, v jejíchž útrobách zůstalo embryo.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemohlo jít o spolknutou kořist vzhledem k tomu, že kosti mláděte nenesly jediný škrábanec od zubů a také nebyl plod zcela vyvinutý.

Příliš těžkopádní na kladení vajec

Vědecká obec už v minulosti tušila, že plesiosauři mohli rodit ve vodě živá mláďata. Byli podle ní příliš těžkopádní, aby se vyplazili na břeh a nakladli tam vejce. Tohle je ale první důkaz pro její teorii.

Tito predátoři, jejichž některé druhy mohly dorůst až přes 20 metrů délky, rodili do vody už poměrně velkého jedince. "Nejen že jsme ověřili, že nekladli vejce, ale velikost jediného novorozence napovídá, že se o něj matka po narození (zřejmě) starala," vysvětlil Chiappe.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato hypotéza odpovídá tomu, co se děje v přírodě i dnes - konkrétně u živočichů, kteří rodí velká mláďata a mají k nim mateřský přístup. Podobné chování lze pozorovat u velryb či delfínů.

Plesiosauři vyhynuli před 65 miliony let společně s dinosaury. Na rozdíl od nich, kteří mají v dnešní době potomky v podobě ptáků, po plesiosaurech, ač byli velmi četní, žádná linie nezůstala.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!