Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Fotbaloví sudí dělají ve vedru více chyb, tvrdí vědci

Rozhodčí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodčí (ilustrační foto) | foto: MICHAELA REHLEReuters

ŽENEVA Fotbalisty, kteří budou v roce 2022 bojovat na mistrovství světa v Kataru, mohou nepříjemně překvapovat častější chyby rozhodčích. Vědci zjistili, že čím větší je vedro, tím jsou přehmaty sudích častější.

Podle portálu The Telegraph jsou tyto poznatky vodou na mlýn kritikům nespokojeným s rozhodnutím FIFA udělit pořadatelství státu na Arabském poloostrově.

Průměrné letní teploty v Kataru se pohybují kolem 40 stupňů Celsia. Pořadatelé šampionátu doufají, že se s tímto problémem vypořádají vybudováním zvláštních klimatizovaných stadionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně tým vědců z Bedfordshireské univerzity, který studii na zakázku Evropské fotbalové unie UEFA vypracoval, tvrdí, že to nemusí stačit. "I tak se bude hrát pod širým nebem a i když tam bude klimatizace, existují obavy, že teplota na hřišti může stále být kolem 30 stupňů," uvedl John Brewer, vedoucí vědeckého týmu.

30 stupňů snižuje schopnosti až o 25 procent

Vědci zkoumali, jak si vedou rozhodčí, když mají 90 minut v místnosti, kde je 30 stupňů, simulovat rozhodnutí, jaká dělají při opravdových zápasech. Ukázalo se, že se jejich fyzické i rozhodovací schopnosti snížily o 20 až 25 procent oproti hře v normálních podmínkách.

Nízké teploty naopak komplikují práci čárových rozhodčí, kteří v zápasech hraných v Evropě stávají za brankou i v mrazech. Jejich výkon je o pětinu horší a někteří mají blízko k podchlazení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Tyto poznatky mají závažné důsledky pro výkon rozhodčích a čárových rozhodčích, kteří působí v náročných klimatických podmínkách," řekl Brewer s tím, že je třeba se zaměřit na to, jak jim pomoci se s tím vypořádat.

Co se týče zápasů na světovém šampionátu v Kataru, doporučuje, aby bylo postaráno o to, že se sudí před zápasy i v poločase pořádně napijí a zchladí. Čároví rozhodčí působící v chladných oblastech Evropy by zase podle něho měli mít možnost navléct si na sebe další vrstvy oblečení.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...