Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Fotbaloví sudí dělají ve vedru více chyb, tvrdí vědci

Rozhodčí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodčí (ilustrační foto) | foto: MICHAELA REHLEReuters

ŽENEVA Fotbalisty, kteří budou v roce 2022 bojovat na mistrovství světa v Kataru, mohou nepříjemně překvapovat častější chyby rozhodčích. Vědci zjistili, že čím větší je vedro, tím jsou přehmaty sudích častější.

Podle portálu The Telegraph jsou tyto poznatky vodou na mlýn kritikům nespokojeným s rozhodnutím FIFA udělit pořadatelství státu na Arabském poloostrově.

Průměrné letní teploty v Kataru se pohybují kolem 40 stupňů Celsia. Pořadatelé šampionátu doufají, že se s tímto problémem vypořádají vybudováním zvláštních klimatizovaných stadionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně tým vědců z Bedfordshireské univerzity, který studii na zakázku Evropské fotbalové unie UEFA vypracoval, tvrdí, že to nemusí stačit. "I tak se bude hrát pod širým nebem a i když tam bude klimatizace, existují obavy, že teplota na hřišti může stále být kolem 30 stupňů," uvedl John Brewer, vedoucí vědeckého týmu.

30 stupňů snižuje schopnosti až o 25 procent

Vědci zkoumali, jak si vedou rozhodčí, když mají 90 minut v místnosti, kde je 30 stupňů, simulovat rozhodnutí, jaká dělají při opravdových zápasech. Ukázalo se, že se jejich fyzické i rozhodovací schopnosti snížily o 20 až 25 procent oproti hře v normálních podmínkách.

Nízké teploty naopak komplikují práci čárových rozhodčí, kteří v zápasech hraných v Evropě stávají za brankou i v mrazech. Jejich výkon je o pětinu horší a někteří mají blízko k podchlazení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Tyto poznatky mají závažné důsledky pro výkon rozhodčích a čárových rozhodčích, kteří působí v náročných klimatických podmínkách," řekl Brewer s tím, že je třeba se zaměřit na to, jak jim pomoci se s tím vypořádat.

Co se týče zápasů na světovém šampionátu v Kataru, doporučuje, aby bylo postaráno o to, že se sudí před zápasy i v poločase pořádně napijí a zchladí. Čároví rozhodčí působící v chladných oblastech Evropy by zase podle něho měli mít možnost navléct si na sebe další vrstvy oblečení.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...