Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Fotoaparát zachycuje každý okamžik života. Pomáhá bojovat s Alzheimerem

Nenápadný přístroj může zachytit až 30 000 snímlů. Pro pacienta s Alzheimerovou nemocí  je to neocenitelná pomůcka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nenápadný přístroj může zachytit až 30 000 snímlů. Pro pacienta s Alzheimerovou nemocí je to neocenitelná pomůcka. | foto: SimonLidové noviny

Londýn  Britská firma Microsoft Research v Cambridgi vyvinula speciální digitální fotoaparát SenseCam, jehož úkolem je zachytit každý okamžik života svého majitele. Vědecké studie ukázaly, že přístroj může výrazně pomoci osobám s Alzheimerovou chorobou ke zlepšení paměti.

V budoucnu by měl být tento fotoaparát, využívaný zatím jen pro vědecké účely, dostupný i ostatním lidem pro uchování jejich vzpomínek, uvedl server NewScientist.com.

Fotoaparát se nosí zavěšený na krku a snímá fotografie automaticky každých 30 sekund. Obrázky dokáže bez problémů pořizovat i za pohybu či při změně osvětlení. Na jednu paměťovou kartu se vejde přibližně 30.000 snímků.

Studie publikovaná v březnu tohoto roku v odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry with Practical Neurology ukazuje, že přehrávání denních prožitků pomocí SenseCamu zlepšuje některým pacientům jejich dlouhodobou paměť. Popsán je mimo jiné případ osoby, která měla dlouhodobé problémy vyvolat si nedávno prožité události. Poté, co si pacient přehrával obrázky ze SenseCamu po dobu tří týdnů, začal se upomínat na tyto své prožitky dokonce i měsíc po události, aniž se znovu díval na fotografie. Vybavoval si je také podstatně lépe než události, které nebyly promítány, ale například zachyceny jen v psané formě v deníku.

Vzpomínky za čtrnáct tisíc
V současné době na vynález získala licenci oxfordská společnost Vicon, která ho plánuje využít v širším měřítku. Podle jejího výkonného ředitele Imogena Moorhouse firma dosud vyrobila pouze 500 kusů, většinu z nich pro vědecké účely.

Přístroj vyráběný společností Vicon bude k dostání za maloobchodní cenu 500 liber (necelých 14.200 korun) a nejprve bude přednostně distribuován také pro vědecké účely. Verze pro další zájemce by se prý měla v obchodech objevit v roce 2010.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!