Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Fotomobily: hračka nebo opravdová konkurence?

Věda

  6:00
Mobilní telefony s fotoaparátem se už staly běžnou součástí našich životů. Jak je správně vybrat a používat?

Fotomobil. foto: Reprofoto

Když se v mobilu prvně objevila funkce fotoaparátu, všichni to spíše brali jako jakýsi výstřelek, který brzy zmizí v propadlišti dějin – a není divu – pořízené snímky připomínaly nazelenalou šmouhu, na které jde je stěží poznat, co vlastně znázorňuje.

Stačilo však jen pár let a mobilní telefony docela vážně konkurují nejlevnějším digitálním fotoaparátům. A kdo si myslel, že se vývoj zastaví u pěti megapixelů, ten se mýlil.

Nedávno totiž unikly informace o nově připravovaném Sony Ericssonu C905, který se s největší pravděpodobností dostane i na náš trh. Samotný přístroj zastiňuje jeden jeho parametr – rozlišení fotoaparátu, které má činit 8,1 MPx. Telefon patří do řady CyberShot, což znamená bohatou nabídku v oblasti doprovodných funkcí. Jaké všechny to jsou? A jaký fotomobil je ten nejlepší? Na to se pokusíme zodpovědět v krátkém průvodci po světě fotomobilů.

Megapixely nejsou vše
První hodnota, která se spojuje s každým digitálním fotoaparátem je jeho maximální rozlišení. To se udává jako součin počtu obrazových bodů na výšku a na šířku, jehož výsledkem je jediné číslo. První fotomobily se musely spokojit s hodnotou 240 x 320, posléze se standardem stalo VGA rozlišení (640 x 480, 0,3 MPx).

Tato hodnota, jakkoli je důležitá, sama o sobě nic nevypovídá o kvalitě výsledných snímků. Asi nejlépe to lze připodobnit k motoru auta – i když jistá souvislost mezi jeho zdvihovým objemem a výkonem existuje, na výsledku se podílí mnoho dalších veličin.

V případě fotoaparátů je to hlavně použitá optika. Výrobci si ve snaze o co největší úsporu místa a hmotnosti zmenšují a místo skla používají plasty, což má samozřejmě negativní vliv na kvalitu. Jistým vodítkem mohou být jména zkušených výrobců (např. Carl Zeiss).

Samotné rozlišení je tak důležité pro následnou práci s fotografiemi. Pokud zůstanou v jen mobilu, pak vám stačí prakticky cokoli. Pro prohlížení na počítači už jsou vhodné dva megapixely, od tří megapixelů nahoru se můžete bez obav o výsledek pustit i do tisku.

Z nejrůznějších doplňkových funkcí kvalitu fotek nejvíce ovlivňuje přítomnost automatického zaostřování (tzv. autofocusu). Bez něj má fotomobil napevno nastavenou ohniskovou délku – dobře tak fotí vzdálené předměty a krajiny, čím blíž se však fotografovaný objekt nachází, tím bude méně ostrý. S autofocusem se snímač přizpůsobí aktuálním požadavkům, takže například není problém pořizovat snímky textu v takové kvalitě, že jej lze později bez problémů přečíst na počítači.

Fotomobily ve srovnání s jednoúčelovými přístroji pořád ještě ztrácejí v možnostech, jak přisvítit snímanou scénu. Obvyklá je LED dioda, která svítí trvale a v okamžiku snímání zvýší svůj výkon. Není sice tak výkonná, jako xenonový blesk, ale lze ji použít i jako svítilnu pro případy nouze.

Z hardwarových funkcí bývá ještě důležitá krytka čočky. Ta zabrání mikroskopickému poškození a pomalému zanášení nečistotami, které je v případě mobilních telefonů prakticky nevyhnutelné. 

Fotomobil

Pozor na hloupé chyby
I když od fotomobilů a to ani těch lepších nikdo neočekává žádné světoborné výsledky, existuje pár dobrých rad, jak své snímky pořizovat v přijatelné kvalitě.

Hned první rada zní: snažte se vyhnout používání digitálního zoomu. Ten má na rozdíl od optického vliv na kvalitu, která s jeho použitím rapidně klesá. Lepší bude si požadovaný detail vyříznout a zvětšit až na počítači, dosáhnete tak zcela jistě lepších výsledků.

Chyby v kompozici snímků bývají u amatérů docela běžné. Například při fotografování obličeje (pro účely telefonního seznamu) je dobré, aby tvář nezabírala celou plochu fotky. Má pak velký sklon k „soudkovatění“, což se projeví nepřirozeně velkým nosem. Naopak postava umístěná příliš daleko se ztrácí mezi ostatními detaily.

Čistota půl zdraví, říká se a překvapivě to platí i u fotomobilů. Zatímco o běžné digitály pečlivě dbáme a přenášíme je ve speciálních pouzdrech, fotomobily běžně končí v kapsách. Není proto od věci čas od času čočku očistit, avšak pozor na její poškození.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!