Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Francouzští botanici objevili unikum. Masožravka jí asijské sršně

Sršeň asijská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sršeň asijská | foto: Česká pozice

PAŘÍŽ Masožravé rostliny schopné přilákat a usmrtit asijské sršně? Právě takovou rostlinu objevili v botanické zahradě v Nantes na západě Francie. Tento objev zajímá vědce hledající způsob, jak masově likvidovat tento hmyz, který je noční můrou včelařů.

Když ředitel botanické zahrady Romaric Perrocheau zcela náhodou otevřel listy purpurového květu masožravé rostliny špirlice, překvapeně zvolal: „Je tam asijská sršeň! Je opravdu pěkně velká, lehce oranžová. Je vidět, že rostlina nestrávila křídlo.“ 

Sršeň přilákal nektar a feromony v ústí nálevkovitého květu rostliny, vlétla do něho a sklouzla až hluboko dovnitř, kde byla rozložena trávicími šťávami, vysvětluje Perrocheau.

Perrocheaua tento objev překvapil. Rozhodl se spolu s entomologem z Muzea přírodní historie prostudovat obsah 200 lapacích orgánů - láčků rostliny. Každý z nich obsahoval v průměru tři asijské sršně a tři mouchy, ale žádnou vosu, žádnou včelu a ani evropskou sršeň.

Chytrá léčka

Tyto masožravé rostliny, pocházející ze Severní Ameriky, nikdy dříve asijskou sršeň neviděly, ale přesto si vytvořily velmi selektivní léčku, říká Perrocheau.

„K vyhubení asijských sršní máme ovšem daleko. Každá špirlice má deset až patnáct láčků a může přilákat až 50 kusů hmyzu. V sršním hnízdě je ale na 4000 sršní,“ zdůrazňuje ředitel botanické zahrady, jehož cituje agentura AFP.

Špirlice v Nantes

Masožravé špirlice jsou sice v botanické zahradě v Nantes už od roku 2010, ale teprve loni na podzim si botanik Christian Besson povšiml, že tyto rostliny přitahují asijské sršně.

„Jde o zajímavý objev, ale zatím nevíme, jde-li o zásadní věc,“ podotýká Éric Darrouzet z Ústavu pro biologický výzkum při univerzitě v Tours, který studium asijské sršně koordinuje.

Darrouzet a jeho tým nyní zkoumají molekuly, které rostlina uvolňuje do ovzduší, aby zjistili, které vůně sršně lákají. Doufají, že v rostlině naleznou „atraktivní supermolekulu“, která by mohla sloužit jako vnadidlo u prototypu stoprocentně selektivní pasti, kterou nyní v Tours testují a která by mohla přijít na trh v roce 2016.

Účinný boj proti hmyzu

V budoucnu by tak mohl vzniknout velmi účinný systém boje proti asijské sršni, soudí Darrouzet. Proti tomuto invazivnímu hmyzu, který se šíří ve Francii, zatím ještě nebyl nalezen žádný účinný způsob likvidace.

Vespa velutina nigrithorax, jak se latinsky sršeň asijská nazývá, byla ve Francii poprvé pozorována v roce 2004 v Lot-et-Garonne na jihu země. Pochází z oblasti Šanghaje. Od té doby se rozšířila na více než 70 procent francouzského území, ale také na sever Portugalska, do Španělska, do Itálie, do Německa a do Belgie.

Tento predátor, který útočí na všechen ostatní hmyz, na včelí úly, ale i na člověka, si dokáže postavit hnízda kdekoli - v podzemních dutinách, v křoví či na vrcholku 30 metrů vysokých stromů i jinde. „Zatím nedokážeme hnízda zjistit a zničit je, a tím se vysvětluje i mimořádné rozšíření sršně,“ uvádí Darrouzet.

Než vědci pokročí ve svém výzkumu, může se špirlice, která se snadno pěstuje a nepředstavuje žádné riziko rozšíření do přírody, pěstovat v ochranných zónách nedaleko včelích úlů, říká Perrocheau.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.