Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Francouzští vědci objevili novou variantu HIV

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Tým francouzských virologů identifikoval novou variantu viru HIV typu 1, který stojí za většinou případů onemocnění AIDS. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor. Výsledky jejich výzkumu dnes přinesl odborný časopis Nature Medicine.

Existují dva typy viru: HIV-1, kterého je většina, a méně častý HIV-2.
HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, který stojí za světovou pandemií, a O a N, které jsou velmi vzácné.

Nová varianta objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny typu HIV-1, kterou vědci nazvali skupina P.

Virus HIV-1 je spojen s virem imunitní nedostatečnosti u šimpanze, i když gorilí SIV může být u zrodu skupiny N, řekla agentuře AFP jedna z expertek marie Leozová.

Pokud jde o novou variantu, je jí gorilí SIV nyní nejbližší, uvedla. Je
však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. Teprve nedlouho je známo, že gorila je rovněž nakažena SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů, řekla.

Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu. Vědci nejprve mysleli, že by mohla patřit ke skupině 0, ale kompletní studium jejího genomu umožnilo zjistit, že jde o novou skupinu.

Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny 0, uvedla Marie Leozová. Skupina 0 představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.

Pacientce, u níž byla nová varianta objevena, se daří dobře, byla jí
nasazena odpovídající léčba, na kterou velmi dobře reagovala. Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla - vzhledem k jejímu životnímu stylu - ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu, tedy tam je také třeba hledat další případy.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.