3. února 2019 5:08 Lidovky.cz > Relax > Věda

Fyzik, ekolog a inspirátor hnutí new age. Příroda je součástí člověka a obráceně, tvrdí

Podzimní procházka lesem (Železné hory) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzimní procházka lesem (Železné hory) | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

WASHINGTON/PRAHA  Původním povoláním je fyzik, posléze systémový teoretik, nyní hlubinný ekolog. A inspirátor hnutí new age. Americký fyzik a futurolog rakouského původu Fritjof Capra napsal řadu knih, kde se snažil zpřístupnit vědu, osahat všemožné dopady postupující modernosti a postmodernosti na člověka a Zemi či propojit moderní vědu se starobylými filozoficko-náboženskými směry.

Capra, který napsal třeba Tao fyziky, Bod obratu či Tkáň života, vystoupil dvakrát v Praze na Fóru 2000. Všeobecně je ceněna zejména Caprova chuť přemýšlet a hledat alternativy vývoje. V pátek 1. února oslavil osmdesátiny.

Fritjof Capra

Capra se narodil ve Vídni, kde na místní univerzitě získal v roce 1966 titul Ph.D. v oboru teoretické fyziky. Poté se zabýval výzkumem v oblasti kvantové fyziky na Pařížské univerzitě (1966-68), Kalifornské univerzitě v Santa Cruz (1968-70) či v Londýně. Pracoval v kalifornské laboratoři v Berkeley (1975-88), vyučoval či vyučuje na řadě univerzit. Mimo výzkumů v oboru fyziky se Capra již od 70. let 20. století zabývá filozofickými a sociálními důsledky současného pojetí vědy. Toto téma prezentoval ve všech svých knihách, mnoha desítkách televizních rozhovorů a dokumentárních filmů i ve světovém tisku.

Capra se zabývá výzkumem v oblasti kvantové fyziky a systémové teorie. Se svou ženou a dcerou žije v Kalifornii. Zde již v roce 1975 stál u zrodu neformální skupiny fyziků s názvem Fundamental Fysiks Group, která probírala otázky kvantové mechaniky a filozofie. O 20 let později byl jedním ze zakladatelů kalifornského Střediska pro ekogramotnost, které se zabývá propagací ekologických témat ve školství a nabízí ekosemináře pro firemní management.

Ve své první slavné knize Tao fyziky z roku 1975 propojuje mystiku východních učení s moderní fyzikou. Hinduistický tanečník Šiva je pro Capru personifikací dynamické jednoty vesmíru a pomíjivost jako východisko buddhismu koresponduje s výsledky poznávání světa založeného na teorii relativity a kvantové mechaniky. Capra zde vyzývá k přijetí světa v jeho pohybu a změně.

Další jeho kniha Bod obratu byla v 80. letech bestsellerem všech západních alternativců. Capra v ní ukazuje, jak myšlenkové paradigma, na kterém vyrostly všechny moderní vědy, přivedlo společnost do ekologické, sociální a duševní krize. Na knize se podíleli významní světoví vědci, například Hazel Hendersonová nebo český rodák Stanislav Grof. Na základě knihy vznikl v roce 1990 film Mindwalk, který režíroval Caprův bratr Bernt a v němž hlavní roli hrála Liv Ullmannová.

Propojený svět

Kniha Tkáň života (1996) propaguje holistické vidění světa a systémový přístup, chápe svět jako síť vzájemně propojených a na sebe působících vztahů. Caprovou poslední knihou je dílo s názvem Systémy pohledu na život z roku 2014, kde s italským biologem Pierem Luigim Luisim nabízí radikální řešení výzev 21. století se zaměřením na propojený svět. Capra je i autorem knih Neobvyklá moudrost, Skrytá spojení, podílel se na pracích Zelená politika či Součást vesmíru.

Capra ve svých zejména pozdějších dílech propaguje široce pojatou vizi reality, ve které je život v středu pozornosti. Za ideální kontext pro toto vědecké paradigma pokládá tzv. hlubinnou ekologii, což je způsob nazírání na přírodu jako součást člověka a na člověka jako součást přírody.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!