Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Gejzíry oznamují jaro na Marsu

Výzkum na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum na Marsu. | foto: Reprofoto

PRAHA Úžasnou scenerii budou moci pozorovat návštěvníci Marsu, pokud dorazí na konci tamní zimy. V tu dobu z povrchu zřejmě tryskají mohutné gejzíry, které dosahují až do výše mnoha desítek metrů.

Mars je po Zemi nejlépe prozkoumaná planeta sluneční soustavy. Na našeho vesmírného souseda astronomové zaměřují své teleskopy už mnoho staletí. Celou záplavu nových poznatků pak poskytly sondy vyslané hlavními kosmickými velmocemi.

První robotičtí průzkumníci, americké sondy Mariner, přistáli na Marsu v polovině sedmdesátých let dvacátého století a další brzy následovali. První léta nového tisíciletí jsou ve znamení nových generací sond s výrazně lepšími parametry. Podařilo se také zvýšit životnost „marsochodů“, které nyní dokážou zasílat data i více než rok po přistání.

Přesto ale některé oblasti Marsu představují pro astronomy záhadu. Patří k nim i území kolem pólů. Tam se na konci zimy objevují temné skvrny o průměru zhruba 100 metrů, které se posléze vytratí. Spolu s nimi zmizí i téměř všechen led z oxidu uhličitého.

Místa chladná, ale bez ledu
Stávající teorie se pokoušely vysvětlit záhadné body jednoduše táním. Tmavé oblasti by tak vznikly na místě, ze kterého už zmizel let a kde prosvítá hornina. Toto vysvětlení nabourala měření sondy Mars Odyssey, která kolem planety obíhá už pátým rokem. Snímky pořízené v infračerveném spektru ukázaly, že temná místa zůstávají chladná i několik měsíců poté, co na ně začalo „pražit“ jarní slunce. V takových podmínkách by se ale obnažená půda měla rychle ohřívat.

Řešení problému záhadných tmavých bodů nastínila v článku publikovaném v posledním čísle časopisu Nature skupina vědců vedená Hughem Kiefferem. Za neobvyklé jevy podle publikovaného modelu mohou obří gejzíry, které vznikají, když se proud oxidu uhličitého (CO2) v plynné formě prodere skrz led na povrch.

Každou zimu pokryje oblast kolem pólů led dosahující tloušťky zhruba jednoho metru. Zmrzlý CO2 je průhledný stejně jako sklo. S příchodem jara začnou intenzivnější sluneční paprsky zahřívat půdu přes vrstvu ledu. Teplo zahájí sublimaci, přeměnu spodních vrstev ledu z CO2 v plynnou formu. Plyn zůstává pod ledem jako pod pokličkou. Jeho hromadění ale znamená zvyšování tlaku. Po překročení kritické meze začíná nezvyklé divadlo.

V ledu se vytvoří průrva, kterou obrovskou rychlostí uniká směs plynu, písku a prachu. Gejzír dosáhne v nižší marsovské gravitaci výšky mnoha desítek metrů. Takový jev se na Zemi nikde nevyskytuje.

Vychrlený materiál padá zpět na povrch, přičemž oblast o průměru stovky metrů pokryje milimetrovou vrstvičkou. Tato místa pak z oběžné dráhy vypadají jako temné skvrny. Vítr později nanesenou směs prachu a písku rozfouká a vytvoří na povrchu planety pruhy.

Definitivní řešení?
V modelu vytvořeném Kiefferovým týmem do sebe vše zapadá. Autoři další studie však upozorňují, že evropská sonda Mars Express v oblastech tmavých skvrn zaznamenala jen sporadický výskyt ledu.

Philip Christensen z Arizona State University ale tvrdí, že to naopak teorii gejzíru potvrzuje. Mars Express letěl nad jižním pólem na konci tamního jara. Tou dobou už by měly mít gejzíry za sebou 30 dní „provozu“. Vychrlený materiál pak prostě led z oxidu uhličitého před sondou schoval.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...