Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Genesis se daří dobře... a mluví

PRAHA První funkční „nafukovací“ modul nazvaný Genesis I se včera ve večerních hodinách úspěšně dostal na oběžnou dráhu. Obíhá ve výše 550 kilometrů nad povrchem, a v současné době už je funkční i zařízení GPS, takže odborníci mají o jeho pozici neustálý přehled.

Zkušební modul stráví na oběžné dalších dva až pět let, než se zřítí do atmosféry. Ale už na podzim ho bude následovat větší zkušební modul Genesis II. Celkem má být zkušebních „balónků“ před vypuštěním „hotového“, velkého modelu Nautilus (asi v roce 2012) asi 6 až 10.

V kosmické turistice jsou velké peníze. Ale jenom ze strany turistů: pobyt na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) stojí asi 20 milionů dolarů. Svůj podíl na tom má zoufalý nedostatek „ubytovacích kapacit“ na oběžné dráze. Cena každého metru na jediné stanici kolem Země je skutečně astronomická.

Podle některých to může změnit více obchodního ducha na oběžné dráze. Tvrdí to i americký miliardář Robert Bigelow. „Na Zemi kapitalismus funguje velmi dobře a mikrogravitace na tom nic nemění,“ píše Bigelow v programovém prohlášení vesmírné firmy nesoucí jeho jméno.
Nejlevněji do vesmíru jedině v Dněpru

Genesis I měl vynést 550 kilometrů nad Zemi ruský nosič Dněpr, tedy přebudovaná mezikontinentální balistická raketa SS-18.  „Dněpr je poměrně spolehlivý nosič, i když měl svá selhání,“ řekl časopisu New Scientist odborník na raketovou techniku James Muncy. To naznačuje i fakt, že modul Genesis I startuje kvůli neupřesněným potížím nosiče s třítýdenním posunem.
Ale co je nejdůležitější: „Cena (Dněpru) je nepřekonatelná, od pěti do deseti milionů dolarů na let,“ říká Muncy. To ale až po jistém „smlouvání“, oficiálně provozovatel rakety, ruskoukrajinská společnost Kosmotrans, hovoří o rozmezí asi o dva miliony dolarů vyšším.
Dněpr by se teoreticky mohl stát oficiálním „taxíkem“ Bigelowových hotelů. Ten ale požaduje, aby takový nosič byl vyvinut ve Spojených státech. Takže i když kapitalismus už míří ke hvězdám, globalizace patrně ještě ne. 


Zakladatel řetězce hotelů v USA se proto rozhodl rozšířit své podnikání na oběžnou dráhu. A domnívá se, že úspěch přinese stejná strategie, kterou používal při rozšiřování svého pozemského impéria: „Stavím už 35 let. Není to pro mě nic nového,“ řekl Bigelow v rozhovoru pro server Space.com.

Už má všechno spočítané: do roku 2012 chce mít na oběžné dráze velký modul. Celkové investice z vlastní kapsy odhaduje do roku 2015 na 500 milionů dolarů. Moduly pak bude Chruščovovými slovy „vyrábět jako párky“ a využívat je jako hotely. Případně prodávat (100 milionů dolarů za kus) nebo pronajímat. Bigelow nevylučuje ani prodej na splátky.

Podnikatel začal tím, že od NASA koupil její koncepci projektu TransHab, který pracoval s myšlenkou expandujících modulů, jež by se na oběžnou dráhu vynášely ve složeném stavu. TransHab měl být součástí vesmírné stanice ISS, ale v roce 2000 byl program zrušen. Modul má mít při startu tvar válce o délce 11 metrů a průměru 4,3 metru. Po rozvinutí se jeho průměr zvýší asi na dvojnásobek. Výsledný vnitřní objem je tedy asi 340 metrů kubických. Pro srovnání: dnešní životní prostor posádky ISS je 425 m3. Inženýři firmy Bigelow (se kterými nadále aktivně spolupracuje NASA) princip ani rozměry modulu výrazně nezměnili. Upravili jen jeho konfiguraci a název na Nautilus.

Zatím se ale do kosmu vydala jenom technologická maketa Genesis I, která má v rozloženém stavu rozměry jen 3x2,5 metru. Podle plánu měla startovat včera. Uvnitř jsou osobní předměty zaměstnanců firmy. Důležitější jsou však kamery na palubě, které mají poskytnout dostatek údajů k ověření technologie.

Na podzim tohoto roku má následovat druhá a větší maketa nazvaná Genesis II, do níž může své věci dostat každý - v rámci akce Fly Your Stuff („Ať se vaše věci proletí“) jen za několik set dolarů.

Význam takového letu je možná nepochopitelný, ale kapitalismus, který chce Bigelow dostat na oběžnou dráhu, je „chaotický“. Nezáleží na významu, rozhoduje poptávka. A protože technické obtíže se zatím daří řešit, pokud po „vesmírných balonech“ bude poptávka, bude dost možná budoucnost kosmonautiky nafukovací.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Advantage Consulting, s.r.o.
BI SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč