Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Geneticky modifikované plodiny nejsou škodlivé, říkají čeští vědci

Kukuřice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kukuřice (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Vědecké důkazy o škodlivosti geneticky modifikovaných plodin neexistují, tvrdí zpráva vědců z Akademie věd ČR. Souhlas s pěstováním těchto plodin je ale těžké získat.

Geneticky modifikované (GM) plodiny neškodí, ba naopak, a měli bychom je intenzivněji využívat. To je poselství tzv. Bílé knihy, která shrnuje poznatky o pěstování GM plodin a kterou připravili vědci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích ve spolupráci s kolegy z dalších českých pracovišť.

„Chceme, aby se o GM plodinách rozhodovalo na základě vědeckých poznatků, a ne politických zájmů,“ shrnuje cíle autorů jeden z hlavních tvůrců Bílé knihy Jaroslav Drobník. „Žádné vědecké důkazy o škodlivostiGMplodin nejsou,“ říká druhý editor publikace František Sehnal, ředitel Biologického centra.

Hlavní návrhy Bílé knihy

* Rozhodování o GM organismech by neměla odporovat vědeckým důkazům *Nové šlechtitelské postupy by měly být hodnoceny hlavně podle výsledku, nikoli použité metody (konec diskriminace GM)
* Princip předběžné opatrnosti by měl být nahrazen solidním a spolehlivým posouzením přínosů a rizik u všech inovací v zemědělství (nejen GM plodin)

* Technologie by měly být hodnoceny i z ekonomického hlediska
*Pokud mohou jednotlivé členské státy EU zakázat technologie, které jsou jinak v EU povoleny, měly by členské státy mít možnost opačnou: schválit to, co v jiných zemích EU povoleno není. Tedy co EU zakáže, jednotlivé státy by mohly na svém území povolit.Jako konkrétní příklady uvádí Jaroslav Drobník zákaz evropskými orgány schválené GM kukuřice MON810 ve Francii. Podle informací, které jako první přinesl francouzský deník Le Figaro, se zdá, že šlo o politický obchod. Prezident Nicolas Sarkozy si zákazem patrně získal podporu zelených.

Obrana zaostalých
„Negativní postoj k prvnímGM plodinám byl výsledkem evropských ekonomických zájmů spíše než objektivního zhodnocení možností technologie,“ domnívá se Sehnal. Převážná většina těchto plodin byla patentována ve Spojených státech a produkovaly je tamní firmy.

Podle Sehnala se situace na úrovni evropských orgánů patrně mění. Evropská agentura pro bezpečnost potravin například nedávno požádala odborníky z jednotlivých zemí o stanovisko k problematice GM plodin. „Právě tato výzva byla bezprostředním impulzem k sepsání zprávy,“ říká Sehnal.

Zatím ovšem platí, že proces schvalování GM plodin je podstatně přísnější než pro jinak vyšlechtěné plodiny. A to i když jde o plodiny připravené například ozařováním nebo chemickým ošetřením. „Přitom jde ovšem o techniky, které přímo poškozují a mění genetickou informaci rostliny, a to nepředvídatelným a náhodným způsobem,“ vysvětluje František Sehnal.

Pod publikaci se podepsalo několik desítek dalších českých odborníků, kteří soustavně pracují s geneticky modifikovanými organismy – včetně bývalého předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Výzkum vakcíny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!