Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
30. dubna 2014 6:45 Lidovky.cz > Relax > Věda

Geopark Železné hory bude mít čtyři vstupní brány

Železné hory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železné hory (ilustrační foto) | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

CHRUDIM Geopark Železné hory by měl mít v budoucnu čtyři vstupní brány na všech světových stranách, které turistům představí zajímavosti unikátní lokality. "Návštěvnická a vzdělávací centra se už připravují v Chrudimi a Proseči," informoval Jan Doucek ze Společnosti přátel Železných hor.

"Severní brána vznikne na Podhůře, město Chrudim tam připravuje vzdělávací a návštěvnické centrum. Východní brána bude v Pasíčkách, místní části Proseče. O jižní a západní bráně se teprve uvažuje, ještě nemáme vymyšlené přesné místo ani jejich náplň," řekl Doucek.

Východní bránu chystá Záchranná stanice Pasíčka. Zaměří se na geologii a dinosaury. V klubovně se budou konat vzdělávací programy a dílny, venku bude archeologické naleziště, kde si děti budou moci očistit kostru dinosaura. K vidění tam bude také například kostra ptakoještěra.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dostali jsme příslib dotací z unie, celkem to bude stát asi sedm milionů korun, milion musíme sehnat. Pomáhá nám kraj a oslovili jsme firmy. Připravujeme projektovou dokumentaci. V září bychom teoreticky mohli začít stavět," řekl Josef Cach ze stanice.

"Může to být pro region přínosný projekt. Proseč se vydala cestou rozvoje cestovního ruchu, tohle je další navazující věc," řekl starosta Proseče Jan Macháček. Chrudimská radnice připravuje výstavbu takzvané lesovny u vstupu do rekreačních lesů Podhůra. Měla by sloužit jako návštěvnické a informační centrum a byt hajného. Celkové náklady se odhadují na zhruba 20 milionů korun.

Železné hory (ilustrační foto)

Železné hory (ilustrační foto)

Na sklonku roku město představilo na výstavě tři vítězné architektonické návrhy. Centrum by mělo přinášet informace a programy o geoparku, který ukazuje více než 600 milionů let dlouho dobu vývoje Země. "Do cíle je ještě daleko. O dotacích se můžeme bavit, až budeme mít všechna povolení. Budeme zkoušet všechny možné zdroje. Tedy předpokládám, že příští politická reprezentace bude v projektu pokračovat," řekl starosta Petr Řezníček.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...