Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Globální cybersquatting na vzestupu, loni překonal rekord

Věda

  6:00
Cybersquatting, neboli zabírání doménových jmen se spekulativními účely, představuje rok od roku větší problém. Loňský rok hlásí nárůst sporů o osm procent, což znamená v této oblasti nový rekord.

Ilustrační foto. foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

World Intellectual Property Organization (WIPO), která je přidruženou agenturou při OSN a která má na starosti ochranu duševního vlastnictví už od roku 1967, ve své výroční zprávě tvrdí, že během roku 2008 musela řešit 2329 případů sporů o doménová jména, což znamená osmiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Nárůst vzhledem k dřívějším letům je ještě markantnější – první spor WIPO řešila v roce 1999, v roce 2000 jich bylo 1 857.

Podstata těchto sporů je vždy stejná: spekulanti si zaregistrují doménové jméno, u nějž je předpoklad, že jej bude potřebovat některá z velkých firem, která bude ochotná přistoupit na přemrštěné finanční požadavky. Nejvíce stížnosti (téměř polovina) přišla loni ze Spojených Států, v Evropě se nejvíce cítily poškozeny francouzské (10 %) a britské (7 %) subjekty. Nejčastější oblastí jejich podnikání byla farmacie, bankovnictví a IT. Více jak osmdesát procent sporů se týkalo o domény s koncovkou .com.

Za všechny jmenujme jen ty nejkřiklavější případy. Spekulanti se pokusili parazitovat na Googlu, eBayi, BBC, Yaelově univerzitě, klubu Arsenal nebo Blackberry. Ušetřeny nezůstaly ani fyzické osoby, mezi nimi například herečka Scarlet Johansson nebo basketbalista Dennis Rodman.

Téměř třetina žádostí byla vyřešena dohodou bez odborného posudku. Ve zbývajících případech pak 85 % případů skončilo úspěchem pro stranu, která stížnost podala.

Kromě problémů s porušováním ochranných zámek se WIPO zabývala také případy tzv. typosquattingu. V tomto případě si spekulanti registrují domény, jejichž názvy se velmi podobají názvu velkých a často používaných serverů (např. gogol.com nebo micrsofot.com) a na které se uživatel internetu dostane při překlepu při zadávání adresy. Vedle generování zisků ze zobrazované reklamy bývají také často zneužívány pro šíření škodlivého software.

České spory řeší Rozhodčí soud
V České republice se od roku 2004 zabývá řešením těchto sporů Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR, což bylo umožněno zařazením veřejné rozhodčí nabídky do pravidel registrace doménových jmen. Díky tomu je možné spory řešit daleko rychleji a efektivněji než při použití běžných soudů. O roku 2007 je možné vést spory on-line a také se na Rozhodčí soud obracet v záležitostech týkajících se domén s koncovkou .eu.

Autor: