Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: A co když to bude důležité?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Siemens Reprofoto

V diskusi nad návrhem Evropské unie, který doporučuje změnit systém účtování telefonních hovorů, se zmiňuje pouze finanční hledisko - jak by se ale proměnily naše životy?

Takovou moc by si jistě přálo mít leckteré PR oddělení – stačí jen krátká a nenápadná zmínka, kterou pak nejdete prakticky v každém médiu bez ohledu na jeho zaměření. A jakpak by ne, když se jedná o tak citlivou věc, jako je účtování telefonních hovorů, do kterého chce Evropská unie a její úředníci začít promlouvat. Taková pozornost se jejich slovům věnuje proto, že po regulaci cen za roamingové volání, už nikdo nepochybuje o tom, že jsou své plány schopni dovést do konce, byť jsou sebešílenější.

Pamatujete ještě na doby, kdy se za příchozí hovory na mobil platilo? Mobilní telefon byl tehdy znamením společenské prestiže a čísla s předčíslím 0601 zářila na vizitkách jako žádná jiná. A proto, aby majitelé prvních mobilů nenarušili auru své úspěšnosti, neřešili s volajícími příliš, kolik je hovor bude stát.

Dnes však máme jinou dobu, ve které mnoho lidí počítá poslední desetikoruny kreditu a doufá, že s nimi ještě nějakou dobu vydrží.
Samozřejmě se objevila spousta hypotéz o tom, že sdílené náklady na volání v konečném výsledku pomohou zákazníkům uspořit finanční prostředky, což je ostatně i záměr doporučení, které se snadno může zvrhnout v nařízení. Ponechejme všechny ekonomické kejkle stranou a podívejme se na problém z čistě lidského hlediska.

Když někdo bere do ruky aparát, je si vědom, co s ním chce udělat – komu bude volat a proč. A určitě při tom, třebaže nevědomě, počítá, zda-li je do své věci ochoten investovat patřičnou částku.

Nyní by takovéto rozhodování mělo padnout na obě dvě zúčastněné strany. A zatímco volající má dostatek informací pro učinění rozhodnutí, volaný může jen hádat a klást si otázku – je to opravdu důležité? 

Přitom všichni dobře víme, že máme-li se rozhodnout bez dostatku informací a ještě ke všemu v krátkém časovém horizontu, nebývá to vůbec jednoduché. Takováto situace velmi snadno způsobí stresovou zátěž, se kterou se jedinec může obtížně vyrovnávat. Jako trochu nadsazený případ použijme dispečery letového provozu nebo záchranných služeb – o náročnosti jejich profesí nikdo nepochybuje, právě kvůli zmiňované nutnosti dělat rychlá a obtížná rozhodnutí bez dostatku informací.

A tak, pokud by nařízení vstoupilo v platnost, se pro nás mobilní telefon stane dalším stresorem, třebaže si nikdo nepřipustí, že by ho ty dvě koruny za příchozí hovor mohly rozhodit. Musíme se tedy zeptat: nebude cena za případné snížení hovorného příliš vysoká?

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.