Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Čeho je moc…

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: WikipediA/Koláž/Šimon/LN

Když se před soudy dostane nějaký případ porušování autorských práv lidově nazývaný „internetové pirátství“, vyvolá to vždy velkou pozornost a odezvu u veřejnosti. Avšak nad některými případy doslova zůstává rozum stát.

U případu z posledního týdne to platí dvojnásob. 32letá Jammie Thomas-Rassetová byla odsouzena k úhrnné pokutě 1,9 miliónů dolarů za to, že si z interneu stáhla 24 písniček. Přitížilo jí, že tak učinila prostřednictvím výměnné sítě, čímž písničky nabízela automaticky dalším ke stažení. Za každý jednotlivý případ porušení autorských práv jí tak byla vyměřena pokuta 80 tisíc dolarů.

Nelze se ubránit hořké příchuti v ústech, která se začne objevovat po tom, co začneme přemýšlet nad tím, komu je takový výsledek ku prospěchu. Jako by zde nešlo o samotný zločin a trest, ale spíše o promyšlenou PR kampaň. Ta je ve své podstatě vybroušena až k dokonalosti, protože v ní hlavní roli hraje nezávislý soud.

Problém první: výše pokuty. O skutečné výši škody se diskutuje vždy, když k podobnému případu dojde a závěr je vždy stejný: skutečnou výši škody nelze prakticky zjistit a kvalifikované odhady žalobců nemají daleko k příslovečnému cucání si z prstu. Absurdně astronomická výše pokuty má však zcela jiný význam – zaručeně na sebe strhne pozornost.

Ta je potřeba, aby se dosáhlo dalšího efektu. Je potřeba světu říct, že i malé ryby jsou ryby. Takže je jedno, jestli pálíte pro obchod stovky nelegálních DVD denně, anebo si jen pro svou potřebu stáhnete dvě alba. Vždy po vás půjdeme a dostaneme vás. A je nám jedno, že jste matka čtyř dětí – padni komu padni.

Nelze si totiž nevšimnout, jak všechna média papouškují fakt, že legální stažení oněch skladem by přišlo na necelých 24 dolarů. V podstatě se jedná o skrytou reklamu na legální distribuční systémy, ale ty jsou povětšinou kvůli ochraně DRM tak nekonkurenceschopné, že by neuspěly ani s hudbou zadarmo.

Absurdní rozsudek tak může mít zcela opačný efekt: upozorní na to, jak je v současné době legislativa v této oblasti v bídném stavu, což nahrává nejenom samotným pirátům, ale i nejrůznějším protipirátským sdružením, které si pak na soudu vynutí prakticky cokoli. Protože kdyby se mělo měřit všem stejným metrem, harddisky mnohých by najednou měly větší hodnotu, než jsou roční rozpočty některých malých zemí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....