Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Chceme vědět o všech okolo. Jen o sobě ne

Rozmazané obličeje chodců na ulicích jsou jen jedním z mnoha opatření, na které musel Google po nátlaku ochránců soukromí přistoupit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozmazané obličeje chodců na ulicích jsou jen jedním z mnoha opatření, na které musel Google po nátlaku ochránců soukromí přistoupit. | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

Google se svou snahou mít všechno prozkoumané, popsané a setříděné opět naráží na odpor těch, kteří takové snahy považují za nemístný vpád do soukromí.

Není to poprvé, co služba Google Street View narazila na protesty ochránců soukromí. V Japonsku se na jejich požadavek musely rozostřovat všechny obličeje, poslední spor se týká záběrů londýnských ulic, kde se se odstraňují ty záběry, na nichž se někdo pozná.

Proč? Protože v tu chvíli nemusí jen tak kráčet po ulici. Může právě vstupovat do sexshopu, močit, přelézat cizí plot nebo být zatýkán policií. Zkrátka nic takového, čím by se chtěl chlubit. A Google, než aby riskoval nákladné soudní spory, raději vždy ustoupí a prezentuje nám ve Street View upravenou realitu – takovou, která nikomu nevadí.

Dostáváme se tak do paradoxní situace: zatímco čerstvé obrázky povrchu Marsu se k nám dostanou jen s minimálním zpožděním a bez jakýchkoli úprav (anebo tomu aspoň věříme), fotografie ze sousedního města mají po mnoha zásazích spíše jen ilustrační charakter.

Trochu to připomíná dvojaký přístup médií. Zatímco u obětí českých nehod a neštěstí je vždy rozostřen obličej, registrační značka vozu, či se úplně opouští od nějakých kontroverzních záběrů, u příslušníků vzdálenějších národů, je nám jejich utrpení naservírováno zcela bez cenzury.

Nechtěným, ale velmi přesným způsobem to hodně vypovídá o nás samých. Že budeme s chutí sledovat kde co, ale běda, jakmile bychom se v hledáčku nemilosrdného oka kamery měli octnout my sami. Takový pohled ustojí jen málokdo.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!