Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Chystá se vyhnání z internetového ráje?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pokud používáte aktivně Skype, nemohla vám v poslední době uniknout zpráva, že se možná chystá jeho konec. Ten nejspíše nepřijde, ale už jen samotné pomyšlení na něco takového vyvolává spoustu znepokojivých otázek.

Určitě vás někdy napadlo, jaký je internet virtuální ráj na zemi - hodně berete a jen málokdy dáváte. Vysoce konkurenční prostředí nutí nejednoho poskytovatele nabízet své služby zadarmo. Narazíte tak na málokoho, kdo by si platil internetovou schránku, instant messaging anebo volání mezi počítači a když už, tak jen ve formě reklamy, kterou je každý zkušenější uživatel schopen obejít použitím cracku nebo alternativního klienta.

Jakkoli může být něco takového příjemné, poskytovatele to tlačí do nepříjemné pozice - zatímco jejich náklady s počtem uživatelů rostou, příjmy mnohdy závisí jen na šikovnosti prodejců inzerce a ti věru nemají v této době lehkou pozici, tedy pokud nepracují pro Google.

A pokud si někdy z nudy čtete licenční podmínky, najdete v nich spoustu povinností pro uživatele, ale jen málo práv. Vše podle hesla: darovanému koni na zuby nehleď. Zkuste si ale představit katastrofický scénář, kdy byste se jednoho rána probudili, nemohli se dostat ke své poště (kterou mnozí ani nezálohují a nechávají si ji ve svých zdánlivě nevyčerpatelných stránkách), nefungoval ani jeden instant messenger stejně tak jako on-line dokumenty, na něž jste si tak snadno zvykli. Značná část internetu by v té chvíli jakoby přestala existovat.

Samozřejmě, mohli byste nějakým způsobem migrovat ke konkurenci, ale každý, kdo to zkoušel třeba jen u jediné podobné služby, mi dá jistě za pravdu, že to není dvakrát příjemné. Velká část internetu se tak nachází v křehké rovnováze – každého štvou blikající reklamy anebo když Skype začne využívat jeho internetové připojení, ale všichni tak nějak ve skrytu duše doufají, že tady budou i zítra.

Není tomu ostatně dlouho, co se mediální magnát Rupert Murdoch nechal slyšet, že éra, v níž jsou informace na webu poskytovány zadarmo, už brzy skončí. Co myslíte – chystá vyhnání z internetového ráje?

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!