Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Co je a není ekologické?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Když se podíváte na souhrn zpráv ze Světového mobilního kongresu v Barceloně, více než čímkoli jiným se to zde hemží odkazy na ekologii. Nejen že toto slůvko velice dobře vypadá v tiskových zprávách, ale také se za něj dá zamaskovat snižování nákladů a zvyšování efektivity. Můžeme ale výrobcům věřit, že to myslí upřímně?

Každý se na svém stánku nezapomněl pochlubit svými recyklačními programy a změnami ve výrobě, které pomohou odstranit dopady na životní prostředí. Dokonce jste se mohli potkat s takovými absurditami jako telefony, které vám počítají produkci CO2 podle toho, jak daleko jedete autem nebo co jíte.

Vše vyvrcholilo opravdu chvályhodným příslibem zavést jednotný nabíjecí konektor pro všechny telefony. Nabíječky jsou totiž docela frekventované téma – třeba takový „zelený“ model Nokia N79 už ani žádnou nemá. Nejen že se tak ušetří při výrobě, ale i přepravě menších balení.

Při přemýšlení o tomto mnohdy velice důležitém příslušenství pro mobilní telefon však velmi snadno dojdete k závěru, že všechny tyto rádoby ekologické snahy snadno zhatí jedno špatné rozhodnutí.

Možná si vzpomenete na dobu, kdy právě Nokia měnila nabíjecí konektor. Nedělo se nic dramatického, jen se trochu zmenšil průměr nabíjecího kolíku. Firma to tehdy vysvětlovala stále probíhající miniaturizací – co na tom, že telefony už jsou mnoho let prakticky stejně veliké – ne proto, že by to nedovolila technika, ale lidská anatomie už se příliš titěrným přístrojům začíná vzpírat.

Co naplat, všichni věrní této značce museli pomalu odvykat výhodě, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě krom piva a utopenců dostanou i „nabíječku na nokyju“. Mnozí také museli vynaložit nemalé prostředky, aby obměnili svůj park nabíječek, protože si zvykli, že je jednodušší mít je všude, kde se pohybujete, než ji s sebou stále nosit (a zapomínat).

A co hůř – nejsem určitě jediný, komu nový konektor připadá méně odolný než ten předchozí. Stačí trocha nepozornosti, pád připojeného telefonu ze stolu a tenký kovový špalík se snadno ohne nebo ulomí. Osobně se mi to už stalo a určitě nejsem sám. Takto postiženou nabíječku pak nezbývá než vyhodit a pořídit si novou. Pro ekonomiku je to možná dobré, ale pro ekologii určitě ne.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.