17. června 2009 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Dejte mi deset minut a pak se podívejte na Wikipedii

Wikipedia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wikipedia. | foto: WikipediaReprofoto

Před časem jsem viděl jeden vydařený kreslený vtip. Zájemce o zaměstnání se v něm vychloubá před výběrovou komisí svou bohatou kariérou a když je jejími členy požádán o důkaz, na chvíli se zamyslí a pak odpoví: „Dejte mi deset minut a pak se podívejte na Wikipedii.“

O možném zneužívání této otevřené encyklopedie pro ovlivňování veřejného mínění se diskutuje už dlouho. Jak CIA, americká armáda nebo dokonce vládní agentury byly mnohokrát obviňovány, že cíleně editují některá citlivá témata tak, aby například invaze do Iráku a Afghánistánu vypadala ospravedlnitelněji.

Jak se ale zdá podle posledních zpráv, tento problém prorůstá do nových úrovních, kde je možná ještě o něco nebezpečnější. Svědčí o tom například objev novinářů z The Registeru, kteří usvědčili jednoho z administrátorů Wikipedie, že si podal následující inzerát: „Kromě zkušeností s technickým psaním jsem rovněž uznávaným administrátorem na Wikipedii s mnoha články. Pokud zde potřebujete dobrý záznam, mé bohaté zkušenosti vám mohou pomoci.“

Zajímavý je i přístup komunity okolo tohoto serveru. Čekali byste okamžité odsouzení a kroky sjednávající nápravu? Ale kdepak – po vzoru samotného principu otevřené encyklopedie se o všem jen zdlouhavě a bez výsledků debatuje.

Jeden z výsledků je však jasný už nyní: tzv. Web 2.0, který naplňovaný širokou veřejností měl být prvním médiem, které bude nezávislé na všech možných formách manipulace, ovlivňování a propagandy. Nakonec se ukazuje, že je tomu právě naopak. Paralela mezi politickými systémy slibujícími ráj na zemi pro každého a končícími naprostým zbídačením celé země se pak přímo nabízí.

Není však potřeba věšet hlavu – Wikipedia stejně jako ostatní komunitně tvořené weby mají v moderní informační společnosti své místo. Jen nelze utopisticky věřit, že samotná „vláda lidu“ nad obsahem nám zajistí tu „opravdovou pravdu“.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?