Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Dejte mi deset minut a pak se podívejte na Wikipedii

Wikipedia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wikipedia. | foto: WikipediaReprofoto

Před časem jsem viděl jeden vydařený kreslený vtip. Zájemce o zaměstnání se v něm vychloubá před výběrovou komisí svou bohatou kariérou a když je jejími členy požádán o důkaz, na chvíli se zamyslí a pak odpoví: „Dejte mi deset minut a pak se podívejte na Wikipedii.“

O možném zneužívání této otevřené encyklopedie pro ovlivňování veřejného mínění se diskutuje už dlouho. Jak CIA, americká armáda nebo dokonce vládní agentury byly mnohokrát obviňovány, že cíleně editují některá citlivá témata tak, aby například invaze do Iráku a Afghánistánu vypadala ospravedlnitelněji.

Jak se ale zdá podle posledních zpráv, tento problém prorůstá do nových úrovních, kde je možná ještě o něco nebezpečnější. Svědčí o tom například objev novinářů z The Registeru, kteří usvědčili jednoho z administrátorů Wikipedie, že si podal následující inzerát: „Kromě zkušeností s technickým psaním jsem rovněž uznávaným administrátorem na Wikipedii s mnoha články. Pokud zde potřebujete dobrý záznam, mé bohaté zkušenosti vám mohou pomoci.“

Zajímavý je i přístup komunity okolo tohoto serveru. Čekali byste okamžité odsouzení a kroky sjednávající nápravu? Ale kdepak – po vzoru samotného principu otevřené encyklopedie se o všem jen zdlouhavě a bez výsledků debatuje.

Jeden z výsledků je však jasný už nyní: tzv. Web 2.0, který naplňovaný širokou veřejností měl být prvním médiem, které bude nezávislé na všech možných formách manipulace, ovlivňování a propagandy. Nakonec se ukazuje, že je tomu právě naopak. Paralela mezi politickými systémy slibujícími ráj na zemi pro každého a končícími naprostým zbídačením celé země se pak přímo nabízí.

Není však potřeba věšet hlavu – Wikipedia stejně jako ostatní komunitně tvořené weby mají v moderní informační společnosti své místo. Jen nelze utopisticky věřit, že samotná „vláda lidu“ nad obsahem nám zajistí tu „opravdovou pravdu“.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?