Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Dejte si pozor na Bing Brothera

Vyhledávač Bing.com. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhledávač Bing.com. | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

Když někdo tak velký jako Microsoft spustí vyhledávač, o kterém sebevědomě prohlašuje, že je přímým konkurentem pro Google, pak to pozornosti médií nemůže ujít. Totéž však nelze říci o cenzurních praktikách, které jej provázejí už od jeho zrodu.

Patnácté výročí masakru na pekingském Náměstí Nebeského klidu bylo vhodnou příležitostí pro připomenutí tragického stavu lidských práv v této zemi, na němž svou měrou participují i západní společnosti, které ve snaze vyjít vstříc tamní vládě a proniknout na trh, mnohdy nerespektují základní principy svobody, jako je například svobodný přístup k informacím. Google a jeho upravování výsledků vyhledávání citlivých slov už je v této oblasti pověstné.

Když byl spuštěn vyhledávač Microsoftu Bing, kdekdo se nemohl ubránit srovnávání s Googlem. Tomu nahrává nejenom velice podobný layout, ale nyní bohužel i praktiky, kterými se snaží nepopudit tu či onu stranu.

Takže pokud byste právě seděli u počítače s indickou IP adresou a zadali do Bingu slovo „sex“, pak se na vás nevyvalí milióny odkazů, jak jsme zvyklí, ale pouze suchá hláška o tom, že by výsledky vyhledávání mohly obsahovat sexuálně explicitní obsah, pročež nebude vyhledávání provedeno.

Pornografie je totiž v Indii postavena mimo zákon, a to včetně její distribuce. Na zemi, která dala světu Kamasútru, je to více než přísné, stejně tak snaha Bingu vyhnout se byť i teoretickým problémům.

Celé to tak připomíná scény týkající se newspeaku z Orwellova románu 1984. Jedná se o uměle vytvořený jazyk, který jeho uživatelům ani nedovolí pomyslet na nějakou špatnou (rozuměj: protistátní) věc. Pokud se nějaké slovo ukáže jako potencionálně nebezpečné, je v nové verzi zrušeno úplně nebo nahrazeno opisem (např. „špatný“ se řekne jako „ne-dobrý“; už si tak nemůžete ani myslet, že Velký bratr nebo Strana jsou špatní).

Když navíc uvážíte, že veškeré projevy sexuality byly v Orwellově utopické vizi rovněž přísně zapovězeny, nelze nic jiného, než varovat: Dejte si pozor na Bing Brothera.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!