Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Krize mluví pro Linux, aneb legální Windows za 300 korun

Windows XP už měly být podle Microsoftu dávno minulostí. Vývoj v oblasti IT je však stále vrací na scénu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Windows XP už měly být podle Microsoftu dávno minulostí. Vývoj v oblasti IT je však stále vrací na scénu. | foto: AFP

Stejně jako novináři píšící o světovém dění uvažují, kdy padnou totalitní režimy na Kubě nebo v Severní Koreji, a co se pak bude v těchto zemích dít, snaží se někteří IT redaktoři přemýšlet, kdy by Microsoft mohl ztratit své vedoucí postavení v oblasti operačních systémů a kdo ho nahradí.

Tyto úvahy jsou poslední době zase o něco živější. Na jejich začátku stála zpráva novin Wall Street Journal, že Microsoft opět snížil ceny licencí Windows XP pro výrobce počítačů na pouhých (v přepočtu) 300 korun. Přitom se od běžných koncových zákazníků nerozpakuje vybírat šestkrát více.

Dobře to reprezentuje problémy, které Microsoftu způsobuje vlna nástupu netbooků. Jedna z mých oblíbených konspiračních teorií tvrdí, že mezi Microsoftem a IBM existuje tajná dohoda: Microsoft bude vyvíjet stále náročnější a náročnější operační systémy a software, aby IBM získal odbyt pro nové a výkonnější stroje. Toto imaginární spojenectví překonalo desetiletí, ale zdá se, že mu pomalu začíná zvonit hrana.

Jen považte tu drzost výrobců netbooků: v rámci úspory ceny a elektrické energie se nestydí pouštět na trh zařízení, které jsou výkonově několik let pozadu. Chudák Microsoft, aby nenechal lidi zvyknout si na Linux, pak musí už po několikáté resuscitovat pohřbené Windows XP a prodávat jejich licence za cenu, která připomíná částku, jakou zaplatíte na tržišti za nelegální kopii.

Mnoho výrobců přitom distribuují své stroje pouze s Linuxem, ale vždy se někde objeví návod, jak je opatřit Windows, i když třeba nemají optickou mechaniku. Alibisticky připojené varování, že pak zákazník sám odpovídá za legálnost nahrávaného systému má asi takovou váhu, jako cedulka s nápisem „Nešlapejte na trávník“.

Stačí už jen málo a může za tím stát prohlubující se ekonomická krize, rostoucí cena elektřiny anebo jen extrémní konkurence daná přesyceností trhu a snaha expandovat do rozvojových zemí, a podobného přístupu se chytí i výrobci běžných notebooků nebo stolních počítačů. Co myslíte, kdy se dočkáme prvních „Windows zdarma“?

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...