Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Krutý svět doménových jmen

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Registrace doménových jmen čas od času vzbudí bouři emocí. Přece jenom přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ nějak nezapadá do světa, v němž se vše řídí podle složitých pravidel. A pro některé je to stále těžké pochopit, politiky nevyjímaje.

Smutným hrdinou následujícího vyprávění je tak Petr Dimun z volebního štábu ČSSD, který se v rozhovoru pro jedny noviny pochlubil, jak hodlá se svými spolustraníky vést kampaň. Ponechme nyní stranou úvahy o tom, jestli je lepší očerňovat konkurenční partaje namísto vysvětlování vlastního programu, a podívejme se na jednu klíčovou větu. V ní se Petr Dimun chlubí tím, že prostřednictvím internetu zapojí do kampaně i obyčejné lidi a to na adrese www.programzabackoru.cz.

Normálně byste očekávali, že po zadání této adresy do webového prohlížeče se vám zobrazí stránka s prezentací, v horším případě pak zpráva, že se na ní stále pracuje. Skutečnost však překoná i ta nejdivočejší očekávání: vítá vás zde text "Dimune, nejdřív konej potom mluv!!! Tvoje Parkujeme.cz."

Ano, zmínka o doméně padla v médiích ještě před tím, než si ji ČSSD zaregistrovala. Těžko říci, jestli to bylo jen opomenutí, anebo naprostá neznalost internetových zvyklostí. Strana se nyní bude muset draze vykoupit, anebo začít s jiným jménem, které už ale nebude mít takovou mediální pozornost, jaké se dostalo té první. A když si vzpomenu na jeden svůj rozhovor s doménovým spekulantem, který mi tvrdil, že je dnes v dobré náladě, tak mi udělá dobrou cenu – pouhé čtyři milióny, bude to pro sociální demokracii pěkně drahá zkušenost.

Ponaučení je tedy jednoduché: doménové jméno si registrujte ještě dříve, než jej poprvé vyslovíte. Pak už může být pozdě.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?