Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Linux a mobily. Slibná budoucnost?

Nokia N800 - experimentální telefon ba bázi Linuxu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia N800 - experimentální telefon ba bázi Linuxu. | foto: NokiaReprofoto

Velikost a síla finské Nokie jí umožňuje akvizice, které nebývají zajímavé pouze pro ekonomy, ale i pro řadové uživatele. Mohou mu dovolit nahlédnout do budoucnosti a zjistit, kudy se bude ubírat vývoj mobilů.

Po akvizici Navtequ, který se zabývá produkcí mapových podkladů, bylo jasné, že navigování pomocí mobilního telefonu není jen módní záležitost. A že se Nokia bude chtít postarat nejenom o software, ale i o kompletní navigační řešení, které vezme vítr z plachet výrobcům jednoúčelových navigátorů.

Možná se vám mohou zdát taková slova nadsazená, ale stačí si vzpomenout, jak mobilní telefony pomalu nahradily hudební přehrávače, stejně jako nenápadně ubírají podíl výrobcům fotoaparátů. A když se do něčeho opře Nokia, přesvědčí uživatele a potažmo ostatní výrobce, že je ta či ona funkce v mobilu naprosto nezbytná.

Její další akvizice sice neslibuje žádnou převratnou technologickou novinku, ale spíše trend. Ten se točí kolem jediného slova – Linux. Pohlcená společnost Trolltech se totiž zabývá vývojem prostředí Qtopia, které lze, zjednodušeně řečeno, využít při vývoji operačních systémů telefonů na bázi GNU/Linux.

Není to první koketérie Nokie s Linuxem. Znalci si možná vzpomenou na model N800, zvláštní hybrid mezi komunikátorem a tabletem, který se však u nás k nelibosti mnohých nedostal do oficiálního prodeje. I když přístroj nedostál nějakého masovějšího zájmu, nejspíše ukázal, že tudy by cesta mohla vést. Ať už díky nižším nákladům na vývoj nebo větším možnostem modifikace než jaké nabízejí uzavřené proprietární systémy.

Bude tedy jen otázkou času, než se dočkáme smartphonů, které bude namísto Symbianu nebo Windows Mobile tepat Linux. Otázkou však zůstává, nakolik to bude přínosem i pro uživatele. Kupříkladu už dnes si můžete koupit Motoroly, které běží na Linuxu, ale od normálních telefonů je nerozpoznáte. Použití Linuxu usnadňuje práci pouze programátorům výrobce a třeba mobilních operátorů, kteří je mohou snadněji modifikovat (tzv. customizace).

Je tedy nutné mírnit nadšení lidí, kteří si myslí, že s příchodem Linuxu si budou moci naprogramovat vlastní prostředí pro mobilní telefon. Lze si jen těžko představit, že by sám uživatel měl přístup například k takovým částem kódu, které ovládají vysílací část. Také nelze moc předpokládat, že i jiné části systému budou přístupné uživateli. Možnost modifikace zdrojového kódu by ocenila jen úzká skupinka nadšenců a pro ty se nevyplatí nějak zvlášť telefon přizpůsobovat.

Ale i když se nedočkáme žádného „telefonu na přání“, z příchodu Linuxu budou těžit všichni. Snížené náklady na vývoj se snad promítnou do ceny výrobků, stejně tak jako rychlost a stabilita, která je pro Linux pověstná.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....