Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Necháme si našeptávat?

Google našeptává. Podle jakého klíče asi řadí své návrhy? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google našeptává. Podle jakého klíče asi řadí své návrhy? | foto: Lidovky.cz

Ta zpráva by mohla působit celkem nenápadně: Google do svého vyhledávače zapojil tzv. suggestions, neboli našeptávač. Je ale možné, že se kvůli tomu svět internetu zásadně změní.

Našeptávač není nijak horká technologická novinka, používá ji například český Seznam.cz, ostatně i Google ji provozoval na odděleném webu v rámci testovacího provozu. Není tedy asi nutné vysvětlovat, oč se jedná. Podle zadávaných písmen se webový formulář snaží odhadnout o co byste asi měli tak zájem podle toho, na co se jej ptali lidé před vámi. Zdánlivě prostá a užitečná myšlenka, jejíž jádro je však složitější.

Zástupci Google si tuto funkcionalitu samozřejmě pochvalují. Podle nich tak ubude překlepů a jiných chyb v zadávaných slovech, a tak se návštěvníci snáze a rychleji dostanou ke svému cíli. Nutno podotknout, že ono zúžení množiny vyhledávaných slovních spojení bude mít jistojistě pozitivní vliv i na zatížení serverů. Nakonec by se tedy mohlo zdát, že nikdo tratit nebude.

Otevírá se zde však jedno poměrně zásadní nebezpečí. Všichni chceme věřit tomu, že nám našeptávače nabízejí fráze v tom pořadí, jaké odpovídá četnosti jejich vyhledávání, což ostatně některé servery podporují zobrazením čísla u daného výrazu. Co když ale bude pořadí určovat něco jiného, například zájem inzerenta, který nebude jasně proklamovaný? Už nyní je hranice mezi „sponzorovanými odkazy“ a „relevantními odkazy“ dosti tenká a ne každý ji musí zaregistrovat. Pokud však začne někdo manipulovat s našeptávačem, pravdy se dobereme jen těžko.

Můžete sice namítnout, že jeho používání není povinné a je ho možné i vypnout. To je sice pravda, ale jedna z nejpřirozenějších lidských vlastností – lenost – určitě přinutí lidi klikat na nabízené fráze, než dopisovat ty své vlastní až do konce. Nehledě na to už jen pohled na našeptávané výrazy ovlivní vaše myšlení do té míry, že budete hledat něco jiného, než jste původně zamýšleli.

A protože Google má v oblasti internetového vyhledávání opravdu zásadní vliv, je možné, že tato drobná změna posune svět webu trochu někam jinam. Od roztroušenosti a chaosu směrem k centralisticky řízenému médiu. A to je škoda, nemyslíte?

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.