Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Není pirát jako pirát, žádný to však nemá lehké

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Rozsudek nad čtveřicí z Pirate Bay nebo vojenské zásahy proti somálským pirátům z poslední doby ukazují, jak úporný a zároveň marný je boj proti fenoménu pirátství ve všech jeho podobách.

Člověk v posledním týdnu jen těžko mohl otevřít noviny, aby v nich nenarazil na slovo pirát. A to jak v jeho původním významu, kdy označuje jednotlivce podílející se na přepadávání, drancování a unášení obchodních lodí, tak jeho nový význam, který označuje člověka porušujícího autorská práva a duševní vlastnictví.

A oběma se v posledním týdnu příliš nedařilo. Somálští námořní piráti se museli vyrovnat s drtivým útokem nizozemské armády, na internetové desperáty z Pirate Bay zase dopadl rozsudek švédského soudu. Je zajímavé sledovat, jak se s obojím vyrovnává veřejné mínění reprezentované diskusemi pod články na internetových serverech.

Zatímco mezinárodně-politicky velice citlivé použití vojenské síly v mezinárodních vodách nechává většinu lidí chladných nebo pro ně najdou pochopení, roční odnětí svobody vynesené švédským soudem na celkem sto sedmi stranách vyvolá bouři nevole.

Padlo tak totiž jedno neotřesitelné dogma internetových pirátů: pokud samotný chráněný obsah nesdílím, ale pouze na něj odkazuji, není v moci úřadů mě nějak postihnout. A zatímco YouTube nebo RapidShare se pokorně ohýbají a kdykoli je jim nahlášen chráněný obsah, promptně jej odstraňují, PirateBay se takovým požadavkům jen vysmívají. Argumentují totiž tím, že pokud je jejich počínání nelegální, pak lze totéž říci i o kterémkoli vyhledávači.

Dobře to vystihuje i poznámka v Twitteru jednoho z odsouzených, který vzkazuje: „Zůstaňte v klidu, sdílení souborů poběží dál, ať už se stane cokoli. Tohle všechno je jen cirkus pro média.“ A když se zamyslíme, musíme uznat, že totéž lze říci i o zásahu speciálních jednotek proti námořním pirátům.

Jak moc je pirátství a marný boj proti němu zakořeněn v celé naší společnosti dobře vypovídá i jiná zpráva. Nyní už v muzeu nemusíte obdivovat pouze zbraně, poklady nebo lodi námořních pirátů, ale můžete se jít do Švédského národního vědeckotechnického muzea jít podívat na server, na kterém dlouho dobu běžel Pirate Bay a který loni zabavila policie při razii.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.