Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Glosa: Nevědomost je síla

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Mnoho lidí už dnes neřeší, jakými způsoby pracují systémy s jejich daty a nepřemýšlí, zda-li jsou vždy a všude v bezpečí.

Richard Matthew Stallman, zakladatel a duchovní otec GNU, minulý týden vydal prohlášení, že tzv. cloud computing neboli stále se zvětšující se závislost na web-based aplikacích je špatnou cestou, po níž se vývoj informatiky odvíjí. Moderní uživatelé podle něj už neřeší, jakými cestami a jakým způsobem bude naloženo s jejich daty, což dává velkou šanci  všem, kteří je budou chtít zneužít.

Pod články, které se tomuto výroku věnovaly, se brzy rozpoutala ostrá výměna názorů mezi dvěma tábory. První jeho slova naprosto podporovali, druzí mezi nadávkami o senilním starci tvrdili, že se jedná o naprosto přirozený vývoj, kterému nemá smysl bránit.

Při slovech o ztrátě kontroly jsem si vzpomněl na dávnou příhodu s mým prvním počítačem. Jako operační systém používal MS-DOS a po svém startu přesně vypisoval  programy, které prostřednictvím autoexec.bat spouští. Když se jednoho dne ozvalo výrazně jiné chrastění harddisku ve chvíli, kdy počítač nic nehlásil, bylo mi jasno, že se děje něco nekalého a následná antivirová kontrola tuto domněnku jen potvrdila. Dokážete si představit něco podobného v době Windows Vista, které s diskem pracují skoro nepřetržitě?

Stejný problém nastává i při přechodu z desktopových na webové aplikace. Zatímco dříve jsme s pomocí kvalitního firewallu mohli snadno hlídat, jaká data z počítače odcházejí, nyní musí jít už z principu všechno "někam na internet" a už nemáme sebemenší možnost sledovat a ovlivňovat, co se  stane dále.

Můžeme se tak nechat opájet pozlátky, že pro svá data máme nevyčerpatelně místa a že k nim můžeme přistupovat odkudkoli, ale už nechceme vidět, že stejnou možnost mají i ostatní: reklamní roboti, tajné služby, příslušní administrátoři nebo i naši nepřátelé, kteří vědí, koho uplatit.

Heslo "Nevědomost je síla" z utopistického románu 1984 tak najednou dostává nový rozměr a mělo by pro nás být varováním.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč